Mit értünk lisztérzékenység alatt?
A búza és a glutén fogyasztásával kapcsolatba hozható betegségeknek több típusa is létezik, ezek a köztudatban gyakran összemosódnak. Dr. Sárdi Krisztina belgyógyász, gasztroenterológus elmondta, hogy lisztérzékenység alatt a régóta ismert cöliákiát értjük, melyet - nevével ellentétben - valójában nem a liszt okoz, hanem a bizonyos gabonákban (búzában, árpában, rozsban) megtalálható glutén egyik alkotó fehérjéje. Ez a fehérje a búzában a gliadin, az árpában a hordein, a rozsban a secalin. A cöliákia autoimmun betegség, amely a vékonybélbolyhok pusztulásával felszívódási zavarhoz vezet.
Két típus
Az autoimmun betegségeknek több típusát ismerjük, ide soroljuk az autoimmun eredetű pajzsmirigybetegséget is. Az autoimmun betegségek lényege, hogy a szervezet a saját sejtjeit idegennek tekinti, és támadásba lép ellenük. Ennek következtében az adott szerv - jelen esetben a pajzsmirigy - működése nem lesz megfelelő, és idővel megjelennek a betegség tünetei. Az autoimmun eredetű pajzsmirigybetegségeknek két típusát ismerjük, az egyik a Graves-Basedow kór , mely a pajzsmirigy túlműködését okozza - ez fogyással, idegességgel, nyugtalansággal, hasmenéssel jár. A másik a Hashimoto thyreoditis , melyre az alulműködést jelző tünetek hívhatják fel a figyelmet: hízás, fáradtság, hajhullás és menstruációs zavarok jelentkezhetnek.
Milyen tünetekből ismerhetjük fel a cöliákiát?
A lisztérzékenység okozhat fogyást és hízást, egyéntől függően hasmenést és székrekedést is. A betegséget rendszerint csak hosszabb idő után ismerik fel, a rossz felszívódás miatt az érintetteknél vashiányos vérszegénység és menstruációs zavarok, meddőség és vetélések is kialakulhatnak.
Magasabb a pajzsmirigybetegség rizikója
Az autoimmun betegségekre általánosságban jellemző, hogy más autoimmun betegségekkel társulnak: az autoimmun pajzsmirigybetegek körében például gyakori az autoimmun eredetű lisztérzékenység előfordulása. Ennek a fordítottja is igaz, vagyis a lisztérzékenyek mintegy 10 százalékának van autoimmun pajzsmirigybetegsége, az átlag populációhoz képest 4,4-szer nagyobb esélyük van Hashimoto thyreoiditis kialakulására, és 2,9-szer nagyobb a rizikójuk Graves-Basedow kórra - hangsúlyozza dr. Sárdi Krisztina.
Kell-e szűrni a pajzsmirigybetegeket?
Diagnosztizált autoimmun pajzsmirigybetegség esetén érdemes vizsgálni, hogy társul-e hozzá lisztérzékenység. Ez egy vérvizsgálattal eldönthető, melynek során a lisztérzékenységre jellemző antitestek meglétét vizsgáljuk.
Forrás: Budai Allergiaközpont