A pajzsmirigybetegség így ismerhető fel

A pajzsmirigyzavarok pontos diagnózisához a laborvizsgálaton kívül szükség van a szerv ultrahangos vizsgálatára is, ugyanis a pajzsmirigygyulladás, daganat, megnagyobbodás, illetve a benne lévő göbök is okozhatják a pajzsmirigy alul- vagy túlműködését.

A magyar lakosság körében igen gyakori betegségnek számítanak a különböző pajzsmirigyzavarok . Leggyakrabban a szerv alulműködése okoz gondot, ám igen sokszor találkozni még strúmával, göbökkel, a mirigy gyulladásával, valamint a pajzsmirigy túlműködésével. Olykor az is előfordulhat, hogy rosszindulatú daganat alakul ki, ám ha ezt még idejében kezelik, akkor nagy eséllyel teljes felépülés vár a betegre. Dr. Gergely Mária, a Budai Endokrinközpont radiológusa a pajzsmirigyzavarok felderítését célzó ultrahangvizsgálat fontosságára hívta fel a figyelmet.

pajzsmirigy ultrahang
A pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata pontos képet ad a szerv állapotáról

Érdemes tudni, hogy a pajzsmirigy funkcionális zavara általában élethosszig tartó gyógyszeres kezelésre szorul, ami napi rendszerességgel beszedett tablettát jelent. Ám vannak olyan állapotok, amikor a probléma spontán gyógyulhat (például postpartum thyreoditis). A kezelés eldöntése a szakorvos feladata.

Hogy milyen tünetek hívják fel a figyelmet a pajzsmirigy problémákra , az attól függ, hogy a betegség milyen formájával állunk szemben: alulműködés esetén ugyanis az anyagcsere lelassul, míg túlműködéskor fokozódik. Éppen ezért ez előbbi esetben gyakori panasz a normál étvágy melletti hízás, székrekedés, fáradékonyság, depresszió, alacsony vérnyomás/pulzus, míg a túlműködés rendszerint fogyással, hasmenéssel, idegességgel, szapora pulzussal és magas vérnyomással jár. Mindkét állapot okozhat hajhullást, menstruációs zavarokat és teherbe esési nehézségeket is. Amennyiben golyva, illetve göbök alakultak ki, úgy igen gyakori a nyelési nehézség, esetleg a torokban lévő gombócérzés.

Ha valaki a fenti tüneteket tapasztalja, akkor érdemes pajzsmirigyzavarra gyanakodni és felkeresni az endokrinológus szakorvost. A pajzsmirigybetegség diagnosztizálásához labor és ultrahangos vizsgálatra is szükség van. Sajnos ez utóbbi olykor elmarad, és egyedül a TSH, T4, T3 és az Anti-TPO értékét ellenőriztetik. Bár ezek eredménye már elegendő a diagnózis felállításához, ám ebből még nem tudni, mi is okozza az alul- vagy a túlműködést, hiszen a pajzsmirigy szerkezetéről, állapotáról csakis ultrahanggal lehet pontos képet kapni.

"A pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatával a szerv méretét, alakját, szerkezetét, vérkeringését vizsgáljuk. Segítségével láthatóak a kialakult göbök , daganatok, ciszták, azok mérete, megállapítható a golyva, továbbá egy esetleges gyulladásra is fény derülhet. Amennyiben indokolt, úgy biopsziát javaslunk a betegnek. Maga az ultrahangos vizsgálat gyors és fájdalommentes, ráadásul azonnali információkkal szolgál. Az eljárás semmilyen előkészületet nem kíván, az eljárás maximálisan biztonságos, nem jár sugárterheléssel, így kismamák esetében is alkalmazható.

A pajzsmirigybetegség elsősorban a nőket érinti, akár meddőséget is okozhat. Mik a tünetei? A belgyógyász mond el minden lényeges információt. Részletek!

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Érdemes azt is tudni, hogy az ultrahangos vizsgálatot célszerű rendszeres időközönként elvégeztetni, hogy nyomon lehessen követni a betegség alakulását (például a göbök esetleges növekedését). Ezáltal az endokrinológus pontosabb képet kap az alkalmazott terápia sikerességéről, és szükség esetén annak módosítását írhatja elő.

Forrás: Budai Endokrinközpont

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a déli óráktól északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet. Délelőtt a csapadékzóna tovább halad kelet felé, amely az északi, északkeleti tájakon még kisebb havazást, délebbre esőt, havas esőt egyaránt okozhat. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.