A pajzsmirigy a nyakunk elülső oldalán elhelyezkedő, pillangóra emlékeztető alakú, apró, hormonokat termelő szerv. Ezeken a hormonokon keresztül az egész szervezet működésére nagy befolyást gyakorol. A pajzsmirigy hormonjai fontos szerepet játszanak a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, de különböző agyi folyamatokban is.
A pajzsmirigy gyulladása többféle formában jelentkezhet , például az úgynevezett Hashimoto-betegségben, szülés utáni pajzsmirigy-gyulladásban, szubakut vagy akut pajzsmirigygyulladásban, "csendes" gyulladásban, de a pajzsmirigy gyulladásos betegsége visszavezethető gyógyszerekre vagy sugárzásra is. A pajzsmirigy gyulladása sokkal gyakoribb a nőknél, és különösen a 30 és 50 év közöttiek érintettek.
A pajzsmirigy-gyulladás tünetei
Mivel a pajzsmirigy nagyon sok folyamatot irányít a szervezetünkben, a betegségeinek tünetei gyakran igen általánosak. Sajnos, nem lehet olyan egyértelmű tüneteket sem megállapítani, melyek csak a pajzsmirigy gyulladására jellemzőek, ezért a betegség diagnosztizálása nehézkes lehet.
A pajzsmirigy gyulladása sokkal gyakoribb a nőknél A pajzsmirigyproblémák tünetei közé tartozik a fáradékonyság, a kognitív zavarok, a száraz bőr és haj, a hangulatzavarok, a hirtelen testsúlyváltozások is. Ezek általában a betegségek első szakaszában jelentkeznek, így sokszor (mivel nem jelentkezik komolyabb fájdalom, a tünetek pedig általánosak) nem is nagyon foglalkozunk ezekkel.
A pajzsmirigygyulladás előrehaladottabb állapotában a szívritmus zavarai, a csökkenő testhőmérséklet és a szem körüli terület puffadtsága lehet megfigyelhető. Amennyiben a pajzsmirigy sejtjeinek gyulladása akut, a pajzsmirigy által termelt hormonok nagy mennyiségben a véráramba kerülhetnek. Ennek a jelenségnek thyrotoxikózis a neve, és a tünetei megegyeznek a pajzsmirigy túlműködésének tüneteivel (pl. idegesség, szorongás, alvászavarok, fáradékonyság, szapora szívverés).
A pajzsmirigygyulladás oka
A betegség oka a pajzsmirigy sejtjeinek károsodása, azok gyulladása. Ennek hátterében állhat valamilyen autoimmun reakció (melynél a szervezet a saját sejtjeit tekinti kórokozóknak), vírusok vagy baktériumok által kiváltott fertőzés, de gyógyszerek is. A beteg pajzsmirigy vizsgálata történhet a vér elemzésével (a pajzsmirigy által termelt hormonok szintjének megállapításával), ultrahangos vizsgálattal és biopsziával is.
A pajzsmirigy-gyulladás kezelése
A pajzsmirigy gyulladásos betegségeinek kezelése természetesen azt kiváltó okoktól függ. A leggyakoribb esetben, a Hashimoto-betegségnél a hormonpótlás a megfelelő terápia (a Hashimoto-betegség ugyanis a pajzsmirigy alulműködését, illetve a pajzsmirigy megnagyobbodását okozza). Emellett gyulladásgátlókkal, antibiotikumokkal is kezelhetőek a betegségek, és esetenként egyéb gyógyszerekre is szükség lehet a tünetek enyhítésének érdekében.