Az egyik leggyakoribb a bőr zsírosodása és a rajta megjelenő gennyes pattanások. Ez mind a fiúkra, mind a lányokra igaz, ám a gyengébbik nem esetében érdemes tudni, hogy ha elhúzódik a probléma, illetve ha túlzott méreteket ölt, akkor akár PCOS -szindrómára is utalhat. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermekendokrinológusa az állapot tüneteit és a kezelési lehetőséget ismerteti.
Segítség, pattanások!
Serdülőkorban a legtöbb gyerek bőrén gyulladt pattanások , illetve fekete mitesszerek jelennek meg, amelyek nemcsak fájdalmasak lehetnek, de az érintettek önbizalmát is nagyban ronthatják. Sajnos ez az időszak eltarthat egy darabig, hiszen a pubertás okozta hormonális változások bizony komoly hatással vannak a faggyútermelésre. Bár a lányokat is sújtja, a fiúk fokozottabban érintettek a problémában, hiszen a növekvő androgénhormonok jelenléte (pl. tesztoszteron, DHEA) elősegíti az aknék kialakulását. Szerencsére a kamaszkor végére, amikor a hormonális egyensúly létrejött, a panasz jellemzően megszűnik.
Lányoknál PCOS is okozhatja
Mindez persze nem jelenti, hogy lányoknál ne jelennének meg zavaró aknék. Náluk elsősorban a menstruáció előtt okoznak problémát, ami sajnos a későbbi években is megmaradhat. Érdemes azonban tudni, hogy ha a panasz fokozottá válik, és szinte az egész arcot beterítik a gyulladt aknék, ráadásul a mellkason vagy a háton is megjelennek, akkor hormonzavar is állhat a háttérben. Ugyanis inzulinrezisztencia /PCOS (policisztás ovárium szindróma) esetén az androgén hormonok túlsúlyba kerülnek, és ez igen kellemetlen tüneteket okoz. Jellemző ekkor a zsíros, pattanásos bőr mellett a fokozott szőrösödés, a hajhullás, a menstruációs zavarok, valamint a túlsúly.
Amennyiben ezeket a tüneteket tapasztalja lánygyermekénél, érdemes szakemberhez fordulnia, aki a megfelelő vizsgálatok után (labor, ultrahang) felállíthatja a diagnózist.
Életmódváltás és gyógyszer szükséges
Az állapot kezelése több síkon mozog: diéta, mozgás és gyógyszer is szükséges lehet. Fontos, hogy az életmódváltás személyre szabott legyen, így érdemes dietetikushoz fordulni, aki egyénre szabott, alacsony szénhidráttartalmú diétát javasol.
Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermekendokrinológusa felhívja a figyelmet, hogy a megfelelő terápia igen fontos, hiszen nélküle az állapot felnőttkorban akár 2-es típusú cukorbetegséggé fajulhat, valamint a későbbiekben teherbeesési nehézségeket is okozhat. Ennek oka, hogy a férfi nemi hormonok túlsúlyba kerülése miatt nem történik normál tüszőérés, és kisebb-nagyobb ciszták alakulnak ki a petefészkekben.