A stressz így hat az emésztésünkre

Sokan hiszik, hogy az emésztési problémáknak, például a székrekedésnek kizárólag ahhoz lehet köze, hogy ki mit eszik. Ám úgy tűnik, az is számít, hogy milyen mentális és érzelmi állapotban vagyunk.

Stressz-szintünk nagyban befolyásolhatja az emésztésünk működését, illetve székelési szokásainkat is, és az állandó feszültség székrekedéshez vezethet. Gyakorlatilag ugyanis a bélrendszerünkben létezik egy úgynevezett másodlagos agy, vagyis a bélidegrendszer. A bélidegrendszert 200-600 millió idegsejt alkotja, amelyek nagy része a bélrendszer belső falán helyezkedik el. Az aggyal a központi idegrendszeren keresztül kommunikál, és az elménk és az emésztőrendszerünk közötti kapcsolatért felelős.

A stressz meglepő jelei A stressz életünk mindennapos része, de ha túlságosan sok ér bennünket belőle, akkor ez hosszú távon komoly betegségek kialakulásához is vezethet. Éppen ezért érdemes figyelni az alábbi tünetekre - ha sokat tapasztalunk belőlük, akkor keressünk valami stresszmentesítő elfoglaltságot. Kattintson a részletekért!

A székrekedés veszélyei

A bélidegrendszer és az agy folyamatosan kommunikál egymással. Fontos tény, hogy bélidegrendszer nélkül képtelenek lennénk a székletürítésre , mivel többek között az is a feladata, hogy irányítsa az emésztőrendszer összehúzódásait, hogy segítsen helyet csinálni a gyomorban, és a belekbe továbbítsa a megemésztett táplálékot. Ha azt érzékeli, hogy szorongunk, aggódunk vagy stresszelünk, akkor lelassíthatja ezt a reflexet, ami a széklet visszatartását eredményezheti. Sajnos, az arra hajlamosaknál ez már kisebb stressz hatására is megtörténhet, és van, akinek annyi is elég hozzá, ha csak egyszerűen egy rohanós napon nem tud nyugodt körülményeket teremteni az étkezéshez.

A stressz az emésztésünkre is komoly hatással van
A stressz az emésztésünkre is komoly hatással van

Nagyon fontos tehát, hogy amikor csak tehetjük, üljünk asztalhoz, és úgy együnk: viszonylagos csendben, nyugalomban, nem kapkodva. Emellett próbáljunk stresszoldó technikát, meditációt építeni az életünkbe, illetve használjuk ki a rendszeres testmozgás feszültségcsökkentő erejét is. Ha krónikus székrekedésben szenvedünk, a legjobb orvosi segítséget kérni. Ne kísérletezzünk különféle hashajtókkal , mert nem megfelelően, illetve túl sokáig alkalmazva többet ártanak, mint használnak, és súlyosbíthatják a szorulást. Ez pedig hosszú távon aranyér, végbélrepedés, emésztési zavarok kialakulásához, illetve szervezetünkben a méreganyagok felhalmozódásához vezethet.

Forrás: care2.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +4 °C
Minimum: -5 °C

Délelőtt nagyobb felhőtömbök vonulnak északnyugatról délkelet felé, emellett hosszabb-rövidebb időre a legtöbb helyen kisüt majd a nap, és az Északi-középhegység területén is javulnak a látási viszonyok. Egy-egy hózápor főként a nap első felében nem kizárt. Délutántól egyre nagyobb területen kiderül az ég, és csökken a csapadék esélye. Az északnyugati szél főként hazánk északnyugati felén erősödik meg, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 1 és 7 fok között alakul. Késő estére -6 és 0 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra