A szívinfarktus tünetei

A filmekben rögtön kiszúrja még az avatatlan járókelő is, ha valaki az utcán szívinfarktus miatt csuklik össze, ám a valóságban nem mindig vannak ilyen színpadias tünetei.

A szívinfarktus (akut myokardiális infarktus, AMI) lényege, hogy a koszorúerek nem tudják megfelelő mennyiségű vérrel ellátni a szívet, így az oxigénhiány vezet a szívinfarktus tüneteihez. Ennek oka, hogy a korábban kialakult szűkület, érelmeszesedés miatt trombus alakult ki, így a vér útja vagy erősen vagy teljesen gátolt a szív felé. A vérellátás akadályozottsága miatt a szívizom egy részének elpusztul.

Mivel a szívinfarktus tünetei könnyen felismerhetőek, saját felelősségünk, hogy az érintettek, a környezetünkben élők, vagy akár az utcán segítségre szoruló embertársaink időben kapjanak segítséget.

A szívinfarktus jelei közé tartozik a mellkasi fájdalom
A szívinfarktus jelei közé tartozik a mellkasi fájdalom

A szívinfarktus tünetei

Ha az alábbiakból minél több tünetet észlelünk magunkon vagy embertársunkon, annál nagyobb a valószínűsége, hogy szívinfarktus lépett fel:

  • mellkasi - jellemzően bal karba, esetleg a hát vagy akár a fogak, állkapocs irányába sugárzó - szorítófájdalom(angina pektoris), ami több mint néhány percen keresztül fennáll;
  • hányinger, hányás
  • nehézlégzés
  • légszomj
  • eszméletvesztés
  • furcsa teltségérzés
  • megsemmisülés érzés;
  • félelem, szorongás
  • izzadás
  • ájulás, eszméletvesztés

Figyelem! A szívinfarktus tünetei megegyeznek az angina pectoris tüneteivel. A kettő betegség között a különbség, hogy míg ez előbbi nem okoz elhalást a szívizomban , a szívinfarktus izomelhalással jár, visszafordíthatatlan. Az angina pectrois a szívinfarktus előszobája, kezelés nélkül infarktusba mehet át. Erről bővebben itt olvashat!

A tünetek észlelésekor azonnal hívjunk mentőt, vagy kérjünk segítséget, és ne próbálkozzunk egyedül túlélni a bajt, mint ahogy arra egy évek óta keringő körlevél buzdít!

Miért, mikor és kinél alakul ki?

Bármikor, bárhol felléphet, akár hirtelen is, de fontos információ, hogy sokaknál már a szívinfakrtust órákkal, vagy akár napokkal, hetekkel megelőzi néhány figyelmeztető, intő szimptóma. Legyünk mindig résen, ha gyakran kínoz minket vissza-visszatérő mellkasi fájdalom, ami jellemzően akkor csitul, ha kicsit megpihenünk. Ez az ún. angina, és ugyancsak a szív elégtelen vérellátása (iszkémia) okozza. Az infarktus kialakulását, az abból való felépülést nagymértékben befolyásolja az életvitel: a táplálkozási szokások, a testmozgás, a stressz mértéke és kezelésének képessége, illetve a káros szenvedélyek. Bővebben erről itt olvashat !

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +2 °C
Minimum: -3 °C

Délután északnyugat felől gyorsan szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben felhős maradhat az idő. Már csak a déli és keleti határ mentén fordulhat elő az összefüggő csapadékzóna északi részén havazás, másutt inkább havas eső, délen eső. Másutt egy-egy hózápor nem kizárt. Az északnyugati szél főként az Észak-Dunántúlon lesz nagy területen erős, a magasabban fekvő részeken akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. A kettős fronthatás miatt az arra érzékenyeknél fejfájás, ízületi fájdalom, vérnyomásingadozás jelentkezhet.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra