Biológiai károsodásokat okoz a magas légszennyezettség, akár még szívbetegséget is okozhat fiatal felnőtteknél.
Gyulladások jelennek meg, és véralvadási zavar alakulhat ki szmognak kitett embereknél.
A chicagói Northwestern Memorial Kórház munkatársai egy német városi porból vett mintát hígítottak fel fiziológiás oldatban. Az anyagot egerek tüdejébe fecskendezzék.
A vérkép elemzése kimutatta, hogy néhány óra elteltével többszörösére nőtt a tüdő gyulladását jelző egyes immunrendszeri fehérjék mennyisége.
A kutatás végző szakemberek tehát megcáfolták azt a közvélekedést, hogy csak az idősekre és krónikus betegekre káros a légszennyezés.
Ha terhes anyák vannak kitéve szmognak, akkor nagyobb eséllyel szülnek az átlagnál kisebb súlyú magzatot. Ez ausztrál kutatók derítették ki.
150 ezer ultrahangos mérést készítettek, az adatokat elemezve kiderült, hogy a has- és fejkörfogat, combcsont hossz is rosszabb volt, mint egy légszennyezettségnek nem kitett édesanya magzatánál.
A megszületett kisbabák fejlődését aztán követték fél éves korukig. A szakemberek azt állítják, hogy mivel az újszülött súlya meghatározó tényező a gyermek egészsége, szellemi fejlettsége és intelligenciája szempontjából, ezért a kisebb súlyú újszülöttek később alacsonyabb IQ-val rendelkeznek, és esetükben magasabb a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázata is, mint a terhesség alatt szmognak nem kitett kisbabáknak.
Felhasznált anyagok: Medipress, ÁNTSZ