A véralvadásgátlók különböző utakon fejtik ki hatásukat, így nem mindegy, milyen készítményt ír fel a szakorvos. A véralvadásgátlók használata nagy odafigyelést kíván, leginkább a régebbi típusú kumarinszármazékok, ugyanis ügyelni kell a megfelelő mennyiségű és nagyjából egyenlő napi elosztású K-vitamin-bevitelre, valamint az esetleges gyógyszer-kölcsönhatásokra. Prof. Dr. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája segít eligazodni a témában.
Kumarinok
A kumarinok a K-vitamin hatását gátolják a szervezetben, ez az anyag ugyanis szerepet játszik a thrombin és más alvadási fehérjék aktív formáinak képzésében egy úgynevezett gamma-karboxiláció révén. Ha ezt kumarinnal gátoljuk, gátlódik az alvadás. A kumarin gyógyszeres terápiánál elengedhetetlen a rendszeres, hathetente végzett INR-vizsgálat, amely vérvétellel zajlik (az esetek többségében 2- 3 közötti érték az elérendő cél).
Amennyiben a kezelés első hetében bőrpírt észlelünk, majd rövid idő múlva igen sötét, csaknem fekete árnyalatot vesz fel, akkor sürgősen forduljunk orvoshoz, ez ugyanis a kumarinnekrózis (a bőr kapillárisaiban keletkező véralvadék okozza) jele lehet! Viszonylag ritka mellékhatása lehet ennek a típusnak a fokozottabb hajhullás , illetve hosszabb alkalmazásnál csontritkulás léphet fel, és előfordulhat allergiás reakció - részletezi a professzor.
Heparin típusúak
A heparin típus a szervezet természetes véralvadásgátló molekulájának, az antithrombin III-nak a segítségével hat, és a véralvadásban szereplő összes enzim közül egyebek mellett az Xa faktor és a thrombin aktivitását gátolja. A heparininjekciót közvetlenül a fertőtlenített bőr alá kell bejuttatni, szakorvos által meghatározott dózisban. A heparinra és az úgynevezett alacsony molekulasúlyú heparinokra (LMWH) is előfordulhat a betegnél allergia , mind az alapvegyületekre, mind pedig a kísérőanyagokra.
NOAC/DOAC
A NOAC/DOAC az új típusú, szájon át szedhető véralvadásgátlók. Az ebben szerepelő enzimek, faktorok közvetlenül gátolják a thrombin és az Xa faktor összes enzimatikus hatását. A NOAC esetében bizonyítottan kevesebb vérzéses szövődménnyel kell számolni és nem kell tartani étel-kölcsönhatásoktól sem. A NOAC/DOAC-oknál elsősorban a kísérőanyagokra való allergia jelentős, mert mindegyik tartalmaz titán-dioxidot, az anyavegyületre igen ritka az allergia.
Gyógyszert váltani csak kimutatott allergia és összeférhetetlenség esetén, kizárólag orvosi utasításra szabad - hangsúlyozza a Trombózisközpont véralvadási specialistája.