A vérmérgezés tünetei

A vérmérgezést, illetve a szeptikus sokkot nem könnyű diagnosztizálni, de egészen biztos, hogy valamilyen fertőzés okozza. A szepszis életveszélyes, ezért ha az alábbi tüneteket tapasztaljuk, haladéktalanul forduljunk orvoshoz.

Hideg, nyirkos bőr

Vérmérgezés esetén testünk azon igyekszik, hogy olyan létfontosságú szervekbe juttasson vért, mint a szív, a vesék és az agy, miközben a végtagok vérellátását csökkenti. Emiatt bőrünk hideggé, nyirkosság válhat. Szeptikus sokk esetén ez az állapot egyre súlyosabb lehet. Ugyanakkor fontos tudni, hogy a hideg és a nyirkos bőr kevésbé veszélyes betegségek tünete is lehet, így aggodalomra csak akkor van okunk, ha vele együtt a vérmérgezés egyéb tüneteit is tapasztaljuk.

A vérmérgezés lehetséges okairól korábbi cikkünkben olvashat!

Túl kevés, illetve sötét színű, besűrűsödött vizelet

A szepszis a vesét károsítja a leggyakrabban, mivel ez a szerv érzékeny a vérnyomás és a vérkeringés változásaira, és ennek gyakran a vizeletben is nyoma van. Ha testünkben alacsony a vérnyomás, akkor annyi folyadékot próbál megtartani, amennyit csak tud, és ettől a vizeletünk sötétebb, sűrűbb és erősebb szagú lesz. Súlyos esetekben a betegnél teljes egészében leállhat a vizeletürítés. Ha ilyesmit tapasztalunk, és egyéb tüneteink is vannak, akkor sajnos nem csak arról van szó, hogy túl kevés folyadékot ittunk - egyébként ez a leggyakoribb oka a vizelet besűrűsödésének.

Módosult tudatállapot

Zavarodottság, dekoncentráltság, szédülés , émelygés - ezek is a szepszis velejárói. A dehidratáltság mellett az okozza őket, hogy nem jut elegendő vér az agyba, illetve hogy toxikus anyagok kerültek a véráramba. Szeptikus sokk esetén a tünetek jelentősen felerősödnek.

A zavarodottság, dekoncentráltság, szédülés, émelygés is a szepszis velejárói.
A zavarodottság, a szédülés, émelygés is a szepszis velejárója lehet

Felgyorsult szívverés

Ne olyasmire gondoljunk, mint amikor például edzés után megemelkedik a pulzusunk. Inkább arról van szó, hogy teljes nyugalomban fekszünk vagy ülünk, mégis úgy érezzük, hogy szívünk majd' kiugrik a helyéről. Ilyenkor a szerv vért próbál juttatni a szepszis által károsított szövetekhez, sejtekhez. Ha szívverésünk nyugalmi állapotban 90/perc fölé emelkedik, akkor vérmérgezésre is utalhat - feltéve, hogy vannak egyéb tüneteink is.

Nehézlégzés, légszomj

Ha észrevesszük, hogy fulladni kezdünk, kapkodjuk a levegőt, mintha épp egy hosszú lépcsőt másztunk volna meg, pedig csak egy helyben ülünk vagy állunk, akkor biztosan valami komoly oka van. A tüdőgyulladás az egyik leggyakoribb betegség, amely szepszist okozhat. Legsúlyosabb esetben a vérmérgezés akár légzésleálláshoz is vezethet.

Forrás: womenshealthmag.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.