A vese egy bab formájú, létfontosságú páros szerv, amely percenként 1 liter vért szűr meg. Épp ezért nagyon fontos, hogy sokáig meegőrizzük egészségét. Mit tehetünk ennek érdekében? A B. Braun Avitum dialízishálózatának három orvos igazgatója válaszol erre a kérdésre.
A lakosság tizede vesebeteg
Hazánkban minden tizedik ember érintett valamilyen vesebetegségben, és a betegek száma folyamatosan nő. A vesebetegség igazán alattomos, mert a legtöbb esetben az első tünetek jelentkezésekor már a vese 80-90 százaléka nem működik.
A veseelégtelenséghez vezető betegségek kellő ismerete mellett az egészség megőrzése a legfontosabb alappillére a megelőzésnek és az időben történő felismerésnek. Kellő odafigyeléssel és megfelelő életmóddal ugyanis elkerülhető a vesebetegség kialakulása vagy lassítható annak hanyatlása.
"Ha a vesénkre vigyázunk, az életünkre vigyázunk. Szerencsére egyre többen figyelnek oda az egészségükre, de még van hova fejlődnünk. Hazánkban az emberek nagy része még mindig túlsúlyos, és mozgásszegény életmódot folytat. Már ez a két tényező elegendő ahhoz, hogy nagyobb eséllyel alakuljon ki vesebetegség" - magyarázza dr. Zakar Gábor, a székesfehérvári, B. Braun Avitum dialízisközpont orvos igazgatója.
A szakember szerint arra kell törekedni, hogy hetente öt alkalommal mozogjunk legalább 30 percet, mert a rendszeres mozgás csökkentheti egyes betegségek kialakulásának kockázatát. A sport emellett a már kialakult betegségek esetében is jótékonyan hathat az egészségre. A dohányzásról való leszokás pedig nemcsak a tüdőrák kockázatát, hanem a szív-érrendszeri megbetegedések és vesebetegség kialakulásának esélyét is csökkenti.
Ne csak baj esetén vigyázzunk rá
Elsősorban azt kellene tudatosítani magunkban, hogy a vesék létfontosságú szervek. Az optimális működésük megőrzéséhez pedig arra van szükség, hogy ne csak akkor foglalkozzunk velük, amikor már baj van - hangsúlyozza dr. Halmai Richárd, a B. Braun dunaújvárosi dialízisközpontjának orvos igazgatója.
Az egészséges életmódnál a legfontosabb a tudatosság és a mértéktartás. Az ideális testsúly eléréséhez - a rendszeres és tervezett testmozgás mellett - a megfelelő táplálkozás is elengedhetetlen. Próbáljuk meg kerülni a készételeket, a füstölt ételeket, a chipset és a gyorséttermi termékeket, mert ezek rengeteg sót tartalmaznak, az ajánlott napi sóbevitel pedig maximum 5 gramm.
Ezen kívül mértékkel fogyasszunk magas cukortartalmú ételeket, mert ezek cukorbetegség kialakulásához vezethetnek - mondja a szakember. A krónikus vesebetegség ugyanis sok esetben a cukorbetegség vagy a magasvérnyomás-betegség szövődményeként jelentkezik.
A vény nélkül kapható gyógyszerek veszélyei
Az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás fontossága mellett a vény nélkül kapható gyógyszerek veszélyeit is fontos kiemelni. "A népszerű fájdalom- és gyulladáscsökkentő készítmények rendszeres és hosszan tartó szedése összefüggésbe hozható a krónikus vesebetegség kialakulásával. Természetesen, ha valakinek migrénje van vagy lázas, alkalmanként alkalmazhatók ezek a gyógyszerek, de szedésükkor ügyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra is" - figyelmeztet dr. Ambrus Csaba, a budapesti B. Braun-dialízisközpont orvos igazgatója.
Ha valaki állandó gyógyszeres kezelés alatt áll - például vérnyomáscsökkentőt szed -, mindenképpen egyeztessen orvosával. Többféle gyógyszer egyszerre történő szedése ugyanis akár 1-2 nap alatt ronthat a vese működésén. Ezenkívül ajánlott kerülni a fehérjeturmixok fogyasztását is, mert ezek a készítmények kedvezőtlenül hathatnak a vesék működésére - tette hozzá a szakember.