A gyulladásoknak megkülönböztetjük akut és krónikus típusát. A heveny forma egy bakteriális fertőzésre adott természetes válasz. A kórokozók rendszerint a húgyutakon felfelé terjedve érik el a veséket, így gyakran tekinthető egy-egy felfázás a kiváltó oknak. Ritkábban ugyan, de előfordulhat, hogy a vérben keringő baktériumok idézik elő a bajt. Ilyenkor a vese fertőzése másodlagos, megelőzheti például mandula- vagy fülgyulladás, de nőgyógyászati fertőzés is.
A húgyúti fertőzések előfordulása nők esetében gyakoribb, ami mögött főként anatómiai okok húzódnak meg.
Antibiotikumos kezelés
A legegyszerűbb kezelés természetesen a megelőzés, azaz a felfázás és a fertőzések elkerülése. Erre a legjobb módszer az időjárásnak megfelelő öltözködés, a hideg ülőhelyek kerülése, továbbá az alapvető higiéniai, tisztálkodási szabályok betartása. Aki egyszer már felfázott, fokozottan kell ügyelnie a megelőzésre, mert nagyobb eséllyel történik ez meg vele újból!
Amennyiben az előzetes orvosi vizsgálatok szerint megalapozottnak tekinthető a vesegyulladás gyanúja, érdemes azonnal elkezdeni az antibiotikumos kezelést . A kúrát legalább 10 napig kell folytatni, a betegség pedig ennek hatására általában gyorsan, nyom nélkül gyógyul. Szükség esetén vizeletfertőtlenítő és gyulladáscsökkentő szerek alkalmazása is szóba jöhet.
Hasznosak a gyógyteák
A gyógyulást segíti a bőséges folyadékbevitel. E tekintetben a víz mellett hasznos lehet olyan gyógyteákat fogyasztani, amelyek gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő hatással bírnak. Fontos mindemellett, hogy az antibiotikum-kúra ideje alatt a tejet és tejtermékeket mellőzni kell.
Bizonyos rendellenességek, így például a vesekő , továbbá egyes anatómiai elváltozások megnehezíthetik a gyógyulást. Ezekben az esetekben természetesen nem elegendő magát a vesegyulladást megszüntetni, az adott hátráltató tényezőt is kezelni kell, gyakran műtéti úton.