Az életkor előrehaladásával a veseszöveten belül csökken a szűrést végző glomerulusok száma, hegesedés alakul ki, a vese működő szövete elkeskenyedik. Ennek eredményeként a veseműködés magától is romlik, beszűkül. A folyamat mindenkinél lejátszódik, bizonyos betegségek fennállása esetén - így például magas vérnyomásnál és cukorbetegségnél - viszont fokozottan és korábban jelentkezhet.
Artériaelzáródás és bizonyos készítmények is okozzák
Két fő kiváltó oka, a hipertónia és a diabétesz népbetegségnek számít, emiatt pedig a vesezsugorodás is igen gyakori. Bizonyos gyulladáscsökkentő készítmények és fájdalomcsillapítók szintén növelik a kialakulás esélyét, amelyeket sokan szednek orvosi felügyelet nélkül, nagy mennyiségben. Vesezsugorodáshoz vezethet továbbá az is, ha az érintettek veséjét ellátó artéria elzáródik, aminek következményeképp hegesedni kezd.
Nehéz a korai diagnózis felállítása, érezhető tüneteket, fájdalmat ugyanis nem okoz a zsugorodás. Panaszok csak akkor jelentkeznek, ha már veseelégtelenség is kialakult: ilyen lehet a gyengeség és a vérszegénység , a beszűkült veseműködés miatt kialakuló étvágytalanság és hányinger, esetleg a lecsökkenő vizeletmennyiség. Vesezsugorodásra, vesefunkció-károsodásra már a laboreltérésekből is következtetni lehet, pontos diagnózis felállítása azonban hasi ultrahang-vizsgálattal történik.
Vesezsugorodásnál fontos azoknak a betegségeknek a kezelése, amelyek a veseproblémához vezettek. Kezelni kell például a panaszok mögött álló cukorbetegséget, illetve a vérnyomást is megfelelő szintre kell állítani. Ha a vesezsugorodás már kialakult, akkor nem lehet visszafordítani, a kiváltó okok kezelése csak lassítani képes a folyamat előrehaladását.