A vizeletünk erről árulkodik

A középkorban a vizelet vizsgálata számított a diagnózis egyik sarokkövének. Színéből, szagából, sőt - bármilyen különösnek tűnik - ízéből is vontak le következtetéseket a doktorok. Ne feledjük, hogy akkoriban nem léteztek orvosi laborok! A megfigyelések azonban nem idejétmúltak, mi magunk is kaphatunk információt szervezetünk egyik végtermékétől.

Az egészséges vizelet színe halványsárga, és nincsen erős szaga. Ha azonban nem ezt tapasztaljuk, akkor érdemes lehet utánajárni az oknak, mert akár betegség is állhat a szagváltozás hátterében.

Elmulasztott folyadékpótlás

A dehidratáltság nemcsak a vizelet színét változtatja meg, hanem a szagát is jóval erősebbé teszi. Amikor a szervezetünk lebontja az elfogyasztott fehérjéket, egy karbamid (urea) nevű anyag képződik, amely a vizelettel ürül ki. A víz hígítja fel a karbamidot, tehát ha nem iszunk eleget, vizeletünk koncentráltabb dózisban fogja tartalmazni, amitől színe sötétebb sárgás-barnás, szaga pedig erőteljesebben ammóniás lesz. Ha pótoljuk a hiányzó folyadékot, vizeletünk színe és szaga is újra "normálissá" válik.

vizelet
A vizelet egy laikus számára is adhat információt az egészségi állapotról

Spárga

A spárgában egy olyan kénfajta található, amelytől vizeletünknek erős, kellemetlenül kénes szaga lehet. Ha sok fokhagymát eszünk, akkor is tapasztalhatunk hasonlót, de az édeskömény, a kelbimbó és a curry is változtathat a vizeletünk szagán, akárcsak a magas fehérjetartalmú étrend követése.

Túl sok kávé

A kávébabban található egy kaffeol nevű anyag, amely a pörkölés során szabadul fel. Ez adja a kávé aromáját. Nem oldódik vízben, így a szervezetünkön keresztülhaladva a vizelettel kiürül. Ha sok kávét iszunk, ami ráadásul enyhén dehidratálja is a szervezetet, a kaffeol koncentrációja megnő, ettől pedig a vizeletünk szaga is érezhetően megváltozik. Ha folyadékhiányosak vagyunk, akkor a szag még erősebb, így fontos, hogy mindig igyunk vizet is a kávé mellé.

A vizelete színe, szaga és jellege sok mindent elárulhat arról, hogy mi történik a testünkben. Összegyűjtöttünk hét intő jelet, amelyekre érdemes odafigyelni. Részletek!

Húgyúti fertőzés

A húgyutakban elszaporodott baktériumok megváltoztathatják a vizeletünk színét és szagát is, amely lehet kellemetlenül ammóniás, de akár enyhén édeskés is. Ha antibiotikumot kapunk a betegségünkre, akkor ez elpusztítja a kellemetlen szagot okozó baktériumokat, de a gyógyszer szedése is eredményezhet szokatlan szagú vizeletet.

Forrás: prevention.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra