A zsírmáj ilyen károkat okoz

Kutatók felfedezték, hogy a nem alkoholos zsírmáj olyan anyagokat termel, amelyek más szervekbe jutva károkat okoznak. Kimutatták, hogy a hasnyálmirigy hormontermelő sejtjeire és a veseműködésre biztosan negatív hatással van.

A nem alkoholos zsírmáj betegség egyre gyakoribbá válik. Az iparosodott országokban minden harmadik felnőttet fenyeget a probléma, amely nemcsak a krónikus májbetegségek ( májcirrózis és májrák ) kockázatát növeli, hanem különösen a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek esélyét is. Ennek oka a zsíros máj megváltozott szekréciós viselkedése. Fokozottan termel ugyanis glükózt, rossz hatású zsírokat és fehérjéket, például a hepatokin fetuin-A-t, és ezeket beengedi a véráramba. Így a zsírmájban kiválasztott anyagok beléphetnek más szervekbe is, és reakciókat válthatnak ki bennük. Eddig azonban nem volt ismert, hogy milyen hatással van ez a fajta szervi kapcsolat, és mely szervek leginkább érintettek, továbbá, hogy melyekben okozhat károsodást a hepatokin fetuin-A.

máj
Ha kialakul a zsírmáj, további szerveket is megbetegíthet

Az ok-okozati összefüggések és az ebből eredő változások tisztázására a Tübingeni Egyetemhez tartozó müncheni Helmholtz Zentrum diabétesz- és metabolikus betegség kutatói tanulmányozták a fetuin-A hatását a hasnyálmirigy-zsírszövetre. A hasnyálmirigy-zsírszövetek körülbelül egyharmada zsíros prekurzorsejtekből (egyfajta őssejtekből) áll az érett zsírsejteken kívül. Ha a hasnyálmirigy-zsírsejteket fetuin-A-val kezelik a sejttenyészetekben, akkor az érett zsírsejtek - különösen a zsírszövet-prekurzorsejtek, amikor a szigeti sejtekkel kerülnek kölcsönhatásba - egyre inkább gyulladásos markereket és immunsejt-vonzó faktorokat termelnek.

A Diabetologia and Diabetes Metab Res Rev folyóiratban megjelent elemzések arra utalnak, hogy a zsírmáj a hasnyálmirigy zsíros degenerációjával együtt fokozott helyi immunsejt-beszűrődést és gyulladást vált ki, ami felgyorsítja a betegség lefolyását.

Az elhízás lesz 2030-ra az elsődleges oka a májrák kialakulásának, a zsírmáj gyulladása vezet már ma is sok esetben a megbetegedéshez. Részletek!

A zsírszövet azonban önmagában nem káros. Még védőhatásai is lehetnek. Például a véredények körül elhelyezkedő zsírszövet vagy a vese regeneratív tulajdonságokkal rendelkezik. "A kóros elváltozásokhoz vezető tényező a fetuin-A, amelyet a zsírmáj termel" - mondta Dorothea Siegel-Axel professzor, a tübingeni egyetem munkacsoport-vezetője. Ennek eredményeképpen a szövetek védelme helyett a zsírszövet gyulladásos folyamatokat vált ki. Ez a veseműködés korlátozásához vezet. Ezt igazolják az artériákról és a vesékről szóló korábbi tanulmányok is.

Forrás: sciencedaily.com

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.