Brit és kanadai kutatók nemrégiben publikált tanulmánya viszont azt állítja: a dohányzás az agyra is igen kártékony hatással van, tekintve hogy vékonyítja azt a külső agykérget, amely többek között emlékeinkért, nyelvhasználatunkért vagy észlelésünkért is felelős. A kutatók csak óvakodva merik megjegyezni: tanulmány a Molecular Psychiatry szaklapban olvasható.
Azon ex-aktív dohányosoknál ugyanis, akik már több mint 25 éve nem gyújtottak rá, vékonyabb agykérget lehetett észlelni. Az agykéreg ugyan vékonyodik az életkor előrehaladtával, de a dohányzás pont hogy gyorsítja ezt a folyamatot. Ennek eredményeképpen pedig az agyi képességek gyors romlása figyelhető meg.
Dr. Karama szerint a dohányosokat figyelmeztetni kellene arra, hogy a dohányzás idővel szellemi romláshoz is vezethet és ez az állapot a leszokás után is fennmaradhat. A kutatók megjegyezték: arra mindenképpen érdemes felfigyelni, hogy akik a legrégebben szoktak le, vastagabb agykérget mondhatnak magukénak, mint azok, akik csak nemrégiben, tehát számíthatunk a szervezet természetes regenerációs folyamatára, de sajnos nem nagyon. Ugyanakkor a vizsgálat eredményei egyértelműek: a dohányzás nemcsak t üdőnkre és szívünkre van rossz hatással, hanem agyunkra is: ami még egy jó ok arra, hogy ne gyújtsunk rá többet.