Állandóan éhes? Fehérjehiánya van

A fehérje nélkülözhetetlen tápanyag a szervezetünkben, és sajnos előfordulhat, hogy túl keveset viszünk be belőle. Milyen jelei lehetnek ennek, milyen tünetek esetén gyanakodhatunk proteinhiányra?

Napjaink legnépszerűbb étrendjei fehérjében igen gazdagok, ezért a proteinhiánynak elég kicsi az esélye. Azonban ez nem jelenti azt, hogy mindenki elegendő fehérjét fogyaszt, és vannak olyanok, akik kifejezetten keveset esznek - például sok vegetáriánus nem pótolja megfelelően a fehérjéket, és általában azoknak is kevesebb jut ebből a tápanyagból a szervezetébe, akik túl keveset esznek.

Nehezítő körülmény, hogy a naponta javasolt fehérjemennyiség igen tág határok között mozoghat, és számos tényező befolyásolhatja, az életmódunktól a testsúlyunkig. Lássuk, milyen tünetek utalhatnak arra, hogy nem juttatunk elég fehérjét a szervezetünkbe!

8 tünet, ami vashiányra utal A vashiány sok embert érintő probléma, ennek ellenére gyakran nem derül rá fény, mivel igen változatos tüneteket produkál (már ha produkál). Éppen ezért összeszedtük, melyek azok a panaszok, melyek a leginkább jellemzik az állapotot. Kattintson! A fehérjehiány egyik tünete lehet az állandó éhség, illetve az édességek utáni sóvárgás. A fehérjék ugyanis rendkívül nagy szerepet játszanak a vércukorszint kiegyensúlyozásában. Ha a sejtjeink nem jutnak elég fehérjéhez, akkor a vércukorszintünk könnyen "ugrálni" kezdhet. Ez a kiegyensúlyozatlanság azzal jár együtt, hogy gyors energiát adó szénhidrátok után sóvárgunk, vagy gyorsan megéhezünk. Jellegzetes példája ennek az, ha valaki alacsony fehérjetartalmú reggelit eszik, és délelőtt már úgy érzi, hogy ha nem ehet egy csokiszeletet, összeesik az éhségtől.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A fehérjékre minden sejtünknek szüksége van

A fehérjékre minden sejtünknek szüksége van Szintén a fehérjehiány okozta vércukorszint-ingadozással van összefüggésben az agyműködés romlása, a koncentrációs zavarok, a zavarodottság és a kognitív képességek romlása. Amennyiben elegendő fehérjét fogyasztunk, a glükózból származó energia kiegyensúlyozott mértékben jut el az agy sejtjeihez. Ha nem viszünk be elegendő fehérjét, akkor a rövid ideig tartó éles mentális állapotot a gondolkodás zavarai, figyelemhiány, lassabb reakcióidő követheti.

Azt mindannyian tudjuk, hogy a fehérje szükséges az izmaink építéséhez - azonban a protein minden sejtünk fontos építőeleme. Nincs ez máshogy a hajunkkal, körmünkkel is, ezért a fehérjehiány ezeken jól érzékelhető. A fehérjehiány tünete lehet például a hajhullás, a haj elvékonyodása vagy a körmök elgyengülése és deformálódása. Természetesen, ezek a problémák egyéb betegségekre, például pajzsmirigyproblémákra is utalhatnak.

A fehérjehiány az izmok működését is jelentősen befolyásolja, és ha nem jut elegendő ebből a tápanyagból az izmainkhoz, azok elkezdenek leépülni, "összemenni". Azt tapasztalhatjuk, hogy gyengék vagyunk, és még azok a tevékenységek is kimerítően hathatnak ránk, amelyeket korábban könnyebben elvégeztünk.

A protein az immunrendszer megfelelő működésének a biztosításában is szerepet játszik, ezért a hiánya annak zavarait okozhatja. Például könnyebben kapunk el fertőzéseket, gyakrabban vagyunk betegek, nehezebben gyógyulunk meg, és még a legkisebb betegség is teljesen ledönthet a lábunkról.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.