Az eddigi legnagyobb vizsgálat szerint a paracetamol hatóanyaga nem rövidíti le a gyógyulási időt, és nem csillapítja hatékonyabban a fájdalmat, mint a placebó.
Egy ausztrál kutatócsoport az ország több háziorvosi rendelőjével együttműködve, több mint 1650 páciens részvételével végezte el a teszteket. Olyan betegekkel dolgoztak, akiknek hat hete vagy annál rövidebb ideje fájt a dereka .
A résztvevők egyharmada egy hónapig a paracetamol szokásos adagját kapta; egyharmaduk igény szerint szedte a gyógyszert; egyharmaduk placebót kapott. Az eredmények: a paracetamol nem csillapította a fájdalmat, nem javította az alvás minőségét sem. Továbbá nem találtak különbséget a három csoport résztvevőinek gyógyulási ideje között sem (átlagosan 17 nap).
A betegek előbb felépültek, mint a korábbi kutatások során; a kutatók szerint azért, mert a tanácsok és a támogatás talán hatásosabb lehet, mint a gyógyszeres kezelés.
A kutatók szerint a lumbágó okozta fájdalom eltérhet a fejfájástól, fogfájástól vagy a műtét utáni kellemetlenségektől: e három utóbbiak esetben a paracetamol bizonyítottan hatásos enyhülést nyújt . Egyes gyulladásgátló fájdalomcsillapítók mellékhatásai miatt abban nem voltak biztosak a szerzők, mi ajánlható a lumbágós pácienseknek paracetamol helyett, ezért arra kérték őket, beszéljék meg a lehetőségeket kezelőorvosukkal.
A hátfájás enyhítésének egyik módja, hogy maradjon a beteg annyira aktív, amennyire csak lehet, és ne ágyban fekvéssel próbáljon meggyógyulni.