Az egyik leggyakoribb betegség, mely a hipertireózist, azaz a pajzsmirigy túlműködését okozza, az úgynevezett Graves- kór, melyet 1835-ben írt le az angol orvos, Robert Graves. Hazánkban, és általában német nyelvterületen viszont másik leírója, Karl Adolph Basedow után Basedow-kórnak hívjuk az elváltozást.
Kialakulása
A Basedow-kór alapvetően autoimmun betegség. Kialakulásának oka, hogy a pajzsmirigy azon receptoraiba, melyek a TSH hormont (a rövidítés feloldása: Thyroidea Stimuláló Hormon, magyarul pajzsmirigy-serkentő hormon) fogadják, a szervezet által termelt antitestek (TRAK) kapcsolódnak. A hipofízis által termelt TSH hormon feladata a T3 (trijód-tironin) és T4 (tetrajód-tironin vagy tiroxin) hormonok létrehozásának és kibocsájtásának serkentése lenne, így ha a neki szánt receportokba bekapcsolódik valami, az folyamatos hormontermelést indukál.
Mivel a pajzsmirigyhormonok alapvető feladata az anyagcsere szabályozása (több folyamaton, illetve szinten keresztül is), azért ha túl sok kering belőlük a vérben, szervezetünk egyszerűen "túlpörög".
Tünetei
A fent leírtakból logikusan következnek a Basedow-kór jellegzetes tünetei, melyeket röviden az úgynevezett "merseburgi triász" néven három jellegzetességben: a szemgolyó kidülledésében (exoftalmusz), a pajzsmirigy szemmel is látható megnagyobbodásában (golyva), és szapora szívverésben foglalt össze a német orvos
Mivel az anyagcsere túl aktív, az érintett állandóan éhes, mégis fogy, igen gyakran ürít székletet, bőre nyirkos és meleg, szapora a szívverése, nehezen bírja a meleget. Szeme a szem mögötti kötőszövet szaporulata miatt olyannyira kidülled, hogy gyakran a pislogás, de még a szem becsukása is nehezére esik: ilyenkor csak a szem leragasztásával tud nyugovóra térni.
A pajzsmirigy tapintásos vizsgálata
Kezelése
Mint általában az autoimmun betegségeknél - melyeknél a szervezet "saját maga ellen támad"-, a kórlefolyás, illetve a gyógyulás sokszor teljesen kiszámíthatatlan. Megtörténhet, hogy rövid fellángolás után a betegség teljesen visszahúzódik, vagy egyszeri kezelésre meggyógyul, de kísérheti az embert egész életén keresztül is. Az biztos, hogy gyors és hatékony orvosi ellátás nélkül általában az ún. tireotoxikus krízis kialakulása miatt halált okoz.
Amennyiben a laboratóriumi vizsgálatokkal (vérvizsgálattal vagy a pajzsmirigyminta szövettani vizsgálatával), illetve képalkotó vizsgálatokkal megszületik a diagnózis, kezelése háromféleképpen valósulhat meg. Orvosaink dönthetnek a gyógyszeres kezelés, az izotópos kezelés, illetve a pajzsmirigy egy részének műtéti eltávolítása mellett, mindig személyre szabottan, az adott beteg tüneteinek, életkorának, általános állapotának függvényében: a háromféle kezelést akár kombinálhatják is.