A vashiányos vérszegénység lényege, hogy a vashiány következtében csökken a vér oxigénszállító elemeinek, vagyis a vörösvérsejteknek a mennyisége és a mérete. A szervezet 3-4 grammos vastartalmának 60 százaléka a vörösvérsejtek hemoglobinjában található meg.
A vérképződéshez szükséges vasmennyiséget az élelmiszereinkből vehetjük magunkhoz. Amennyiben nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű vas a vérképzéshez, vérszegénység jön létre. Rejtett vashiány azonban már ezt megelőzően, akkor is lehetséges, ha a szervezetben vérszegénység még nem alakult ki. Ez jellemzően akkor fordul elő, ha kevés a szervezetben jelen lévő vas, azaz a vasraktárak (melyek a csontvelőben találhatóak) kiürülnek.
A vashiányos vérszegénység visszavezethető kiegyensúlyozatlan táplálkozásra, felszívódási zavarra (ennek hátterében állhat például valamilyen vékonybél-betegség), vagy vérveszteség - nagyon gyakori, hogy a nőknél a menstruáció idején alakul ki a vashiány, de a terhesség és a szoptatás idején is megnőhet a szervezet vasigénye.
Milyen tünetek esetén gyanakodhatunk anémiára?
Nagyon sok embernél a vashiánynak nincsenek jól érzékelhető tünetei, vagy azok olyan enyhék, hogy könnyen más betegségnek, vagy egyszerűen egy rosszabb napnak tudhatjuk be ezeket. A legtöbb anémiás esetében jellemző és gyakori tünet a fáradékonyság, a gyengeség, az általános elesettség, a koncentrációs nehézségek. A vérszegénység tünete lehet az állandó szédülés is. A kezek és a lábak hideg tapintásúak.
Amikor már nagyobb a baj
Súlyosabb anémia esetén a vér csökkent oxigénszállító képességét a szív azzal kompenzálja, hogy "jobban" dolgozik, ennek pedig gyakori tünete lehet például a szapora szívverés, a mellkasi fájdalom , illetve a szorító érzés, a fájdalom az alsó végtagban (különösen mozgás esetén). A bőr, a nyálkahártyák, a szemhéj belső fele és a körömágyak elveszíthetik egészséges rózsaszínes árnyalatukat, és sápadtnak, esetleg sárgásnak tűnhetnek. A fülben érzékelt dobogás, susogás is az anémia tünete lehet.
Gyermekek esetében a krónikus vashiányos vérszegénység tünetei lehetnek a viselkedésbeli, tanulással vagy fejlődéssel összefüggő problémák is.
Esetenként a vashiányos vérszegénység egy ritka étkezési zavarral, a picával társulhat. Ebben az esetben a beteg ellenállhatatlan vágyat érez arra, hogy egyébként nem emészthető dolgokat fogyasszon el, például homokot, papírt, hintőport, viaszt vagy éppen hajat.