Mi az az AntiTPO?
A pajzsmirigy-rendellenességek diagnosztikájában nagy szerepe van az AntiTPO-szint ellenőrzésének, amely a tireo-peroxidáz elleni antitestet jelöli. A tireo-peroxidáz enzim egy olyan fehérje, amely a pajzsmirigyhormon szintézisében játszik fontos szerepet, az ellene termelt antitest pedig a pajzsmirigyhormonok egymásba alakulását befolyásolja. Eredményeképp a szervezetben kevés pajzsmirigyhormon lesz, és kialakul a pajzsmirigy-alulműködés .
Milyen betegségekkel jár együtt?
Az AntiTPO magas szintje több pajzsmirigy-rendellenességet kísérhet, ám olykor előfordulhat önmagában is - ekkor viszont időnkénti pajzsmirigyvizsgálat javasolt (TSH, T3, T4 ellenőrzése), ugyanis könnyen pajzsmirigyzavart válthat ki. A magas AntiTPO-szint alul- és túlműködést is kísérhet, és legtöbbször olyan állapotokkal jár együtt, mint a Hashimoto-betegség , a Grawes-Basedow kór vagy a terhesség utáni pajzsmirigygyulladás (postpartum thyreoditis). Éppen ezért magas AntiTPO esetén időnként szükséges ezen állapotok feltérképezésére szolgáló vizsgálatokat végeztetni - mondja a szakértő.
Mikor ellenőriztessük az AntiTPO szintjét?
Az enzim szintjének ellenőrzése minden olyan esetben indokolt, amikor a TSH értéke a referenciatartományon kívül esik, tehát felmerül a pajzsmirigy alul- vagy túlműködésének gyanúja. Természetesen akkor is szükséges lehet az ellenőrzése, ha az érintettnél olyan tünetek jelentkeznek, amelyek pajzsmirigyzavarra utalhatnak.
Ilyenek például a menstruációs zavarok, az emésztési rendellenességek, a székrekedés/hasmenés, a hajhullás, a teherbe esési nehézségek/vetélés, a csökkent hideg/melegtűrés, a szapora pulzus, a remegés, a depresszió, az idegesség. Ilyen esetekben az AntiTPO mellett érdemes megvizsgáltatni a TSH, a T4, a T3 szintjét is, valamint szükséges lehet pajzsmirigy-ultrahangon is részt venni, hogy a szakember pontos képet kapjon a szerv szerkezetéről, nagyságáról és az esetleges elváltozásokról.
Mi a teendő magas AntiTPO esetén?
A magas AntiTPO azt jelenti, hogy a szervezet ellenanyagokat termel a pajzsmiriggyel szemben - tehát egy autoimmun folyamatról van szó, amelyet gyógyítani nem lehet, ám az általa okozott zavart kezelni igen. Amennyiben nincs mellette egyéb kóros állapot, úgy az időnkénti ellenőrzésen kívül egyéb teendő nincs, ám ha pajzsmirigy alul- vagy túlműködéssel jár, akkor az állapotot kezelni szükséges (leggyakrabban gyógyszeresen, de szükség lehet jódizotópos terápiára vagy műtétre is).
Forrás: Budai Endokrinközpont