A hőség az egészséges és a beteg szervezetet egyaránt megviseli, ám a folyadékpótláson kívül másra is oda kell figyelni, ha valaki szív-és érrendszeri betegségben szenved. A szívritmust szabályzó eszköz biztonságos működéséhez csokorba gyűjtöttünk néhány tanácsot, amivel a pacemakeresek nyara is kellemesen telhet.
A pacemakerrel élők bátran utazhatnak tömegközlekedési eszközökkel és annak sincs akadálya, hogy a beteg orvosi egyetértéssel hosszú útra induljon. Egyes repülőtereken az ellenőrzőpontoknál figyelmeztetés látható. Ilyenkor a pacemakeres beteg ne haladjon át a biztonsági kapun, és nyugodtan egyezzen bele a kézi fémdetektorral való gyors átvizsgálásba. Mutassa meg a biztonsági személyzetnek a pacemaker azonosító kártyáját, és kérjen további segítséget.
Ha a beteg jól érzi magát, és orvosa is jónak látja, autót is vezethet, amennyiben betartja az arra vonatkozó jogszabályokat. Itt fontos kiemelni, hogy vannak olyan országok, ahol az implantálható defibrillátoros (ICD-s) betegnek tilos vezetni (pl. Nagy-Britannia), más országokban pedig előfordulhat, hogy szabályozzák a beültetett készülékkel rendelkezők vezetői engedélyét.
Utazás előtt ezért mindenképpen érdemes érdeklődni az illetékes ország követségén. Az autókkal kapcsolatban arra ügyelni kell, hogy a beteg soha ne hajoljon a járó motor fölé. A motor elektromos gyújtószerkezete veszélyforrás lehet. Különösen vigyázzon a gyújtótekercs, a gyújtáselosztó és a gyújtásvezetékek közelében. Ha saját kezűleg szeretné beállítani autóját, először állítsa le a motort.
Ha a beteg pacemakere fokozott fizikai igénybevételhez alkalmazkodó frekvenciájú, előfordulhat, hogy egyenetlen úton való vezetés közben a szívfrekvencia megemelkedik. Ez a jelenség teljesen normális. A pacemakert viselőknek is minden esetben be kell kapcsolniuk a biztonsági övet. Ha az öv nyomást gyakorol a pacemakerre, tegyen egy puha rongyot az öv alá.
"A nyári feltöltődést sokan aktív pihenéssel érik el. E tekintetben az ICD-vel rendelkezőknek óvatosnak kell lennie, hiszen ezt a készüléket olyan betegek kapják, akiknek életet veszélyeztető, szapora ritmuszavaruk van. Amíg a készülék automatikusan meg nem szüneti ritmuszavart, ritkán figyelemzavar, megszédülés, rövid eszméletvesztés is kialakulhat, és amennyiben ez különleges körülmények között következik be, veszélyeztetheti a beteg, esetleg társai testi épségét. Ezért számukra nem javasolt a veszélyes, extrém (mélyben, magasban, vagy nagy sebességgel végzett) sportok űzése, mint pl. búvárkodás, szikla- vagy hegymászás, rafting, motokrossz, ejtőernyőzés" – fűzte hozzá Dr. Zima Endre.
A fenti életmódtanácsok megfogadása segíthet abban, hogy a pacemakeres betegek önfeledten élvezzék a nyarat, a szabadságot és adott esetben a hűsítő habokat. Természetesen a javaslatokat nemcsak nyáron, hanem minden évszakban érdemes betartani, annak érdekében, hogy a szívritmus-szabályozóval élők valóban zavartalan, teljes értékű életet élhessenek.