A vese összetett szerkezete miatt nem regenerálódik könnyen, de a legújabb eredmény közelebb hozhatja a beteg szerv gyógyításának lehetőségét. Csak Japánban több mint 300 ezer ember szorul dialízisre veséje elégtelen működése miatt. A kutatók a szaklapban megjelent tanulmányukban azt állítják, hogy az áttörésnek köszönhetően egy szép napon lehetővé válik majd az, hogy veseszövetet hozzanak létre a beteg saját testéből, és ezáltal jelentősen javítsák a károsodott szerv működését.
A Kiotói Egyetem kutatói Kendzsi Oszafune vezetésével őssejteket nyertek ki az alanyokból, és "rávették" a sejteket, hogy veseszövetté fejlődjenek tovább. A kutatóknak az őssejtekből átmeneti mezodermális szövetet sikerült létrehozniuk, ami körülbelül félúton van az "üres" őssejt és a kész veseszövet között.
"Az emberi testben körülbelül 200 sejttípus található meg, de ez a szövet csak három sejttípussá fejlődik: mellékvesesejtté, nemi szerv sejtté és vesesejtté" - magyarázta Oszafune. A kutató hozzátette, hogy a kutatás során a sejtkultúrák mintegy 90 százaléka életképes mezodermális szövetté fejlődött tovább. Ebből az embrionális közvetítőből lombikban vagy élő gazdatestben specifikus vesesejtek tenyészthetők ki. Oszafune ugyanakkor azt is hangsúlyozta, még számos akadályt kell leküzdeni felfedezése klinikai alkalmazásáig.
"Egyelőre nem lehet tudni, hogy a regenerált sejtek egyszerű beültetésével valóban gyógyítható-e a vesebetegség" - mondta. "Kijelenthetjük azonban, hogy megtettük az első lépést a klinikai alkalmazáshoz vezető úton."