Lupus , reumatoid arthritisz , 1-es típusú cukorbetegség - csak néhány ezek közül. Ezeknek a betegségeknek ráadásul a diagnosztizálása is meglehetősen nehéz, gyakran csak sok év és a sokadik orvos meglátogatása után derül ki, hogy pontosan mi a gond. Ezért sem árt tisztában lenni az alábbi kockázati tényezőkkel.
Családi előzmények
Bizonyos betegségek, mint például a szklerózis multiplex, gyakran öröklődnek családon belül. Ha pedig valakinek valamilyen közeli rokona autoimmun betegségben szenved, annak nagyobb az esélye rá, hogy nála is kialakul valamilyen autoimmun betegség , de nem feltétlenül ugyanaz, mint amelyik a hozzátartozójának van. A Graves-betegség anyai ágon például reumás arthritiszre hajlamosít a kutatások szerint.
A házas- vagy élettársnak cöliákiája van
Egy 2015-ös kutatás szerint ha valaki olyan emberrel házasodik össze, akinek cöliákiája van, az növeli annak az esélyét, hogy valamilyen más autoimmun betegség, például lupus vagy reumás arthritisz fejlődjön ki nála. A szakemberek szerint ennek az lehet az oka, hogy ugyanazoknak a környezeti hatásoknak és fertőzéseknek vannak kitéve.
Nők
Összességében az autoimmun betegségek háromszor olyan gyakran érintenek nőket, mint férfiakat. A nőknél például kilencszer olyan gyakori a lupus, mint a férfiaknál, és kétszer olyan gyakran lesznek arthritiszesek is. Mivel a legtöbb nő terhesség közben vagy után kezdi el tapasztalni az első tüneteket, az ok valószínűleg a hormonokban keresendő.
Rassz
Az afro-amerikiaknál, latinoknál, ázsiaiaknál, illetve az amerikai őslakosok körében háromszor olyan gyakori a lupus, mint az európaiak körében, és náluk már a tünetek is fiatalabb korban jelentkeznek.
Forrás: prevention.com