Egyáltalán, mik azok az „örök vegyi anyagok”?
A per- és polifluoralkil (PFAS) anyagok, a mesterségesen előállított vegyi anyagok csoportját jelentik, amelyek közé olyan vegyületek tartoznak, mint a perfluor-oktánsav (PFOA), a perfluor-oktán-szulfonát (PFOS), a perfluorononánsav (PFNA) és a perfluor-hexán-szulfonsav (PFHxS). Ezeket széles körben használják, a tűzoltóhaboktól a vízlepergető textíliákon át élelmiszerrel érintkező anyagokig és kozmetikumokig.
Ezen anyagok közös jellemzője, hogy nagyon ellenállók, és csak igen nehezen bomlanak le, nem csak a felhasználás során, hanem a környezetbe kerülve is. A környezetbe jutó PFAS-ek könnyen terjednek, kibocsátásuk helyétől gyakran jelentős távolságokat megtéve, és így jelentős kockázatot hordozva, úgy az emberi egészség, mint a környezet szempontjából.
Egy tanulmány nemrég megállapította, hogy a per- és polifluor-alkil anyagoknak (PFAS) való kitettség, összefüggésben állhat a bél mikrobiom folyamatainak károsodásával, ami vesekárosodáshoz vezethet fiatal felnőtteknél. – írja cikkében az EuroNews.
A PFA-ek a szintetikus vegyi anyagok nagy csoportja, amelyeket széles körben használnak mindennapi termékekben, például bútorokban, élelmiszer-csomagolásokban és tapadásmentes edényekben. Még a csapvízben is kimutatták őket. "Szinte mindenkinek van PFAS a vérében, és ezek a vegyi anyagok számos negatív egészségügyi hatással járnak. De nincsenek ismert beavatkozásaink a PFAS csökkentésére a szervezetben, így valójában nem tudunk ajánlásokat adni a segítségünkre "- mondta Dr. Hailey Hampson, a tanulmány vezetőszerzője.
Veszélyesek és mindenhol ott vannak
A PFAS-nak való emberi kitettség számos egészségügyi problémával jár, beleértve a májkárosodást, a pajzsmirigybetegséget, az elhízást, a termékenységi problémákat, a különböző rákfajtákat és a vesebetegséget, azonban a kutatás még folyamatban van annak jobb megértése érdekében, hogy ezek a vegyi anyagok pontosan hogyan vezethetnek ezekhez az állapotokhoz.
Most a kutatócsoport a bélmikrobiom és a kapcsolódó anyagcseretermékek PFAS miatti változásait a fiatalok veseműködésében bekövetkező csökkenések akár 50 százalékával is összefüggésbe hozta. A korábbi tanulmányokra építve, amelyek a vesekárosodást mind az ilyen vegyi anyagok, mind a bél egészségügyi problémáival társítják, ám a közelmúltbeli tanulmány először vizsgálta mindhárom tényezőt együtt, hogy feltárja a lehetséges kapcsolatokat.
Hogyan vezet a PFAS anyagoknak kitettség vesekárosodáshoz?
A kutatók mintegy 78 fiatal (17 és 22 év közötti) adatait elemezték, akik elsősorban spanyolok voltak, mivel ez a csoport nagyobb a krónikus vesebetegség kockázata. Kezdetben vér- és székletmintákat gyűjtöttek a résztvevőktől, hogy megmérjék a PFAS-szintet, és elemezzék a bél mikrobiom összetételét és a keringő anyagcseretermékeket. Négy évvel később a kutatók értékelték a résztvevők vesefunkcióját.
Azt találták, hogy a magasabb PFAS-expozícióval rendelkező egyéneknek idővel szignifikánsan rosszabb vesefunkciójuk volt. A kutatók ezután összekapcsolták ezeket a hatásokat a gyulladáscsökkentő anyagcseretermékek és az azokat termelő baktériumok csökkenésével, valamint a gyulladásos hatások növekedésével azoknál, akiknek nagyobb a PFAS-expozíciója.
Az eredményeket a Science of the Total Environment folyóiratban tették közzé.
"Eredményeink fontos darabjai a PFAS számos különböző egészségügyi kockázatával kapcsolatos kirakósnak, amelyek információkat nyújthatnak a politikai döntéshozóknak” - mondta Dr. Jesse Goodrich, a tanulmány vezetőszerzője.
Az Európai Unió vegyi anyagokra vonatkozó fenntarthatósági stratégiája (Chemicals Strategy for Sustainability) a PFAS-anyagokat is központba helyezte, azzal a céllal, hogy fokozatosan kivonásra kerüljenek az uniós forgalmazásból, és csak abban az esetben engedélyezzék használatukat, ha bizonyítottan pótolhatatlanok és nélkülözhetetlenek.