A láz, gyengeség és rosszullét lehet megfázás, egyéb felső légúti fertőzés vagy influenza tünete, de akár az agyhártyagyulladásé is. Különösen akkor érdemes gyanakodni, ha olyan fejfájásunk is van, amely semmilyen gyógyszer beszedése után nem múlik el. Az alábbiakban a prevention.com lektorált cikke alapján foglaljuk össze, hogy mit kell tudni az agyhártyagyulladásról, azaz a meningitiszről.
Merev nyak
Ne olyasmire gondoljunk, mint mikor éjjel elaludtuk a nyakunkat , és egy kis nyújtástól és masszázstól elmúlik, vagy legalábbis megenyhül. A meningitisz okozta nyakfájdalom a nyújtástól csak rosszabb lesz, és nagyobb területet is érinthet a nyaknál és a vállaknál - tovább sugározhat a fejbe és a hátba is.
Fényérzékeny szemek
Ha fejfájás fotofóbiával párosul, vagyis a szemünk fájóan érzékeny lesz a nappali fényre, akkor is gyanakodhatunk agyhártyagyulladásra - ilyenkor a szem hátsó részében található látóideg is begyulladhat.
Zavarodottság, bágyadtság
Ha úgy érezzük, képtelenek vagyunk tisztán gondolkozni, "ködösnek" érezzük az agyunkat és koncentrációs zavaraink vannak - ez akár odáig is terjedhet, hogy nem tudjuk értelmezni annak a szavait, aki éppen beszél hozzánk, vagy nem tudjuk, hogy pontosan hol is vagyunk.
Kiütések a bőrön
Apró, vöröses-bordós kiütések megjelenése is jelezheti az agyhártyagyulladást - ez egy nagyon komoly tünet. A betegséget okozó baktérium toxint juttat a szervezetbe, amely megtöri az apró vérereket. Sajnos akkor, ha ez a tünet megjelenik, lehet, hogy a betegnek már túl késő, és szerv- vagy agykárosodást szenvedett.