Csak pár korsó sör
Fontos megemlíteni, hogy az alkohol toxikus hatása a nőkre nézve fokozottabb, így az ő esetükben már kisebb mennyiség is májkárosodást idézhet elő az évek folyamán. Legsúlyosabb esetben visszafordíthatatlan májzsugor alakul ki, amely kóros májműködéssel, gyakran rákos elváltozással jár együtt.
A májkárosodáshoz férfiak esetében 10-15 éven át napi 50-60 gramm, nők esetében már 20-30 gramm alkohol bevitele is elegendő lehet. Ezek a mennyiségek ráadásul nem is tűnnek túl soknak, tekintve, hogy 2 deciliter bor és egy korsó sör is nagyjából 20 gramm káros anyagot tartalmaz. Azoknál pedig, akik napi 160 grammot meghaladó mértéket fogyasztanak, mintegy 10-30 százalékos eséllyel jelentkezik a májzsugor néhány éven belül.
Alkohol nélkül
Az alkoholos májkárosodás leggyakoribb kezdő tünete a zsírmáj (szteatózis). Ilyenkor a máj mirigyállományának sejtjein belül felhalmozódnak a zsírok, ezáltal a szerv megnagyobbodik. A zsír cseppek formájában akár az egész sejtet elfoglalhatja.
Apró öröm az ürömben, hogy a mirigyállomány képes a regenerációra, a felgyülemlett zsír az anyagcserével kiürülhet a sejtekből, az elpusztult sejtek helyén pedig újak jöhetnek létre. Ehhez viszont elengedhetetlen az alkohol teljes mértékű elhagyása. Bár az alkoholos zsírmáj - a májduzzanatot leszámítva - alapvetően tünetmentes állapot, laboratóriumi vizsgálatokkal azonban kimutatható.
A legnagyobb feladat mindemellett az alkoholfogyasztás abbahagyása. Az alkoholizmusból való kilépés egy komplex kezelés eredménye, ami a beteg részéről igen erős elhatározást és akaratot követel meg.