Magyarországon is a civilizációs betegségek súlya a legnagyobb. Ezek a kényelmesebbé vált, ugyanakkor stresszesebb életmóddal, a túl sok, de rossz összetételű táplálékbevitellel, a mozgásszegény életmóddal vannak kapcsolatban. A népbetegségek között a legnagyobb figyelmet azok kapják, amelyek akár halálossá is válhatnak: a szív- és érrendszeri betegségek, az anyagcsere-betegségek (különösen a diabétesz) vagy a daganatos betegségek. Az egyik legtöbb kellemetlenséget okozó és legtöbb embert érintő népbetegség az aranyér.
Az elhízás és a rossz táplálkozási szokások gyakran az aranyér kiváltó okai
Az aranyér elterjedtségéről nagyon különböző becslések állnak rendelkezésre. A bizonytalanságnak az az oka, hogy sokan - ameddig nem kényszerülnek rá az irritáció vagy a fájdalom miatt - nem fordulnak orvoshoz. Bizonyos következtetéseket azonban a betegek beszámolóiból és a speciális recept nélkül beszerezhető gyógyszerek kereskedelmi forgalmából, és a tudományos kutatásokból le lehet vonni. Az USA nemzeti egészségügyi intézete (NIH) olyan becslést adott közre, amely szerint az emberek 75 százaléka találkozik az aranyérrel valamikor az élete során.
A Magyarországon megjelent becslések szerint a felnőtt lakosság közel harmada lehet érintett a betegségben . A wolframalpha.com-on elérhető orvosi statisztikákból pedig az is kiderül, hogy az amerikai lakosságon belül egy adott évben 380 emberből egynél diagnosztizálták a betegséget, amely a férfiak körében valamivel gyakoribb. A betegek átlagos életkora 46 év volt.
Az aranyér annak ellenére, hogy már nagyon régóta ismert betegség, és amelynek neve (aurea vena) is a középkorból öröklődött át napjainkig, igazi modern civilizációs kórnak számít. A kialakulásában ugyanis éppen azok a tényezők játszanak szerepet, amelyek a többi, helytelen életmód miatt kialakuló betegség esetében is. Nézzük, hogy milyen tényezők tehetnek az aranyér kialakulásáról. Első helyen a genetikai hajlam áll. Az olyan családokban, ahol öröklődő kötőszöveti gyengeség miatt a betegség előfordult, már a gyerekeknél érdemes elkezdeni a felkészítést a betegség megelőzésére.
Az aranyeret úgy lehet a legjobban megelőzni, ha egészségesebb étkezéssel, több mozgással és rendszeres életvitellel jó kondícióban tartjuk a testünket. Az orvosok is ezt javasolják a konzervatív kezelés első lépéseként. Az aranyér alapvetően nem veszélyes, és nem életveszélyes betegség, ha gondosan ápolják, és az érintettek időben szakorvoshoz fordulnak vele. Az aranyérbetegségnek az orvosok négy különböző stádiumát különböztetik meg, nem érdemes kivárni, hogy a negyedik legsúlyosabb forma is kialakuljon.