A vény nélkül kapható készítmények megbízhatóan enyhítik a kínzó tüneteket, a fájdalmat, a viszketést, a gyulladást, segítenek megszüntetésükben, eredményes gyógyulást biztosítanak.
A hatóanyagok sokfélék. Létezik elölt baktériumkultúrát tartalmazó készítmény, amelynek hatóanyaga a szervezet saját helyi immunválaszát és gyógyító folyamatait serkenti, fokozza az érintett szövetek természetes védekezőképességét, gyulladáscsökkentő hatású, elősegíti a sebgyógyulást. Más készítmények pedig helyi érzéstelenítőt, érösszehúzó anyagokat, fertőtlenítőszert, egyéb gyulladáscsökkentőket tartalmaznak.
Általában néhány napi rendszeres használattal az aranyeres tünetek enyhülnek, de ha a helyi kezelés nem hoz egy héten belül megnyugtató javulást, akkor érdemes orvoshoz fordulni. A szakember kiegészítheti a kezelést az erek gyulladását csökkentő készítményekkel (például: a flavonok: rutosid, diosmin) illetve hagyományos fájdalomcsillapítókkal például: paracetamol vagy ibuprofen.
A kenőcs vagy kúp használata előtt érdemes meleg vízzel lemosni a végbélnyílás környékét, vagy meleg ülőfürdőt alkalmazni. A megtisztított terület szárazra törlése után következhet az aranyér elleni krém vagy kúp alkalmazása. Külső aranyér esetén, ha a melegvizes terápia nem vezet eredményre hideg vizes borogatással, jegeléssel is próbálkozhatunk.
Az aranyerek kialakulásában döntő szerepe van az életmódnak.
A megelőzésben és kezelésében elengedhetetlen a rostokban gazdag táplálkozás (zöldség, gyümölcs, teljes kiőrlésű gabonák). A megfelelő étrend aktívabbá teszi a bélműködést a széklet erőlködés nélkül távozhat. Rost alapú táplálékkiegészítőknél azonban érdemes figyelembe venni, hogy csak megfelelő mennyiségű folyadék mellett fejthetik ki kedvező hatásukat, különben székrekedést okoznak. Bőséges folyadékbevitellel a belek kevesebb vizet szívnak vissza a béltartalomból és a széklet megfelelő állagú lesz.
A túl hosszú ülés is kedvezőtlenül befolyásolja az aranyeres problémákat, nő a végbél környéki vénákban a vérnyomás, amely a tünetek kiújulását vagy romlását idézi elő.
Ülő vagy álló munka esetén érdemes bizonyos időközönként egy kis mozgást beiktatni, járkálni, ami javítja a vénás vér elfolyását, a statikus testhelyzetet oldó gyakori könnyű mozgás hasznos az alsó végtagi vénatágulatok megelőzésében.
A székelési ingert nem ajánlott visszatartani, mert a széklet szárazabbá válhat, nehezebben üríthető. Súlyos aranyeres panaszoknál kerülendő a cipekedés, a nehéz tárgyak emelése.
Ugyanakkor hasznosak lehetnek bizonyos érfal-erősítő készítmények, de a gyógynövényes ülőfürdők is sokat segíthetnek a kellemetlen panaszok enyhítésében, a vénatágulatok csökkentésében.