Az aranyér stádiumai

Az aranyér a végbélnyílás alsó részén, a nyálkahártya alatt található megnagyobbodott vénás fonatból kialakuló értágulat. A fejlett országokban szinte népbetegségnek számít, az 50 év feletti lakosság 30-50 százalékát érinti.

Az aranyér kialakulása szoros összefüggésben áll az életmóddal, táplálkozási szokásokkal, munkával. Az aranyér nemcsak fájdalmas és kellemetlen probléma, de ha nem megfelelően kezelik, komolyabb szövődményekkel is járhat.

Az aranyér tünetei

Az aranyeresség legfőbb tünete a székeléskor észlelt fájdalom, vérzés. Ugyanakkor a végbéltáji duzzanat, csomó, fájdalmas székelés, erős viszketés, véres széklet, a végbél utolsó szakaszának kifordulása, kitüremkedése, huzamosabb ideig fennálló székrekedés, váladékozás is aranyeres problémára utal.

Székletürítés során az erőlködés miatt nő a vénák falára nehezedő nyomás, ami túltágíthatja az ereket, ezek sérülékenyebbé válnak és hajlamosabbak a gyulladásra. A kitágult vénákban a véráramlás lelassulása növeli véralvadás, a vérrögök kialakulásának (trombózis) kockázatát.

Elhelyezkedésétől függően kétféle aranyeret különböztetünk meg. Míg a külső aranyér a végbélnyílás körüli területen található, addig a belső aranyér a végbél belső falában helyezkedik el, fájdalommentes. A belső aranyeret korai stádiumában nem lehet érzékelni, időnként kis mennyiségű friss vér jelzi meglétét. A vérzés oka, hogy az áthaladó kemény széklet felsérti a végbél üregébe bedomborodott nyálkahártya felszínét, ami rövid ideig tartó vérzést eredményez. Ha maga az aranyér is sérül, az élénkpiros, nagyobb mennyiségű vérzéssel jár.

A belső aranyér lehet előreesett, mely túlnyúlhat a végbélnyíláson. Ez fájdalmat, viszketést és sűrű székelési ingert okozhat. Ha a belső aranyér nem kerül gyorsan vissza a végbélnyílás mögé, megduzzad, kizáródhat, a benne levő vér megalvadhat, és az aranyeres csomó szövetei elpusztulhatnak. Ez fájdalmas, veszélyes állapot.

Az előreesett belső aranyér fájdalmat, viszketést és sűrű székelési ingert okozhat

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A négy stádium

Az előreesett aranyér finoman visszatolható a végbélbe, ez azonban még nem szünteti meg az aranyerességet. A belső aranyerességet a vérzés foka és az aranyeres csomó előesése alapján négy stádiumba sorolják:

I. stádium: mérsékelten megnagyobbodott, vérzékeny csomó, kifordulás nélkül

II. stádium: kiforduló, de spontán visszahúzódó csomó, vérzéssel

III. stádium: kiforduló, spontán vissza nem húzódó, kézzel visszahelyezhető, vérzékeny, nedvedző csomó

IV. stádium: állandóan kifordult állapotban levő, vissza nem helyezhető aranyér

Az első három stádiumban a betegség általában műtét nélkül is kiválóan kezelhető .A külső aranyér a végbélnyílást körülvevő bőr alatt található. Már kialakulásakor kellemetlen, viszkető, fájdalmas, bár kevésbé hajlamos a vérzésre, de ha a kitáguló erekben a véráramlás nagyon lelassul, vérrög alakul ki, trombotizálódhat. Ez súlyos fájdalommal, duzzanattal, gyulladással párosul, ami orvosi kezelést igényel.

Az aranyérbetegség kezelése a megbetegedés súlyosságától és kiterjedésétől függ. Az aranyeres csomókban található kitágult vénák eredeti állapotának helyreállítása érdekében fontos a kiváltó ok (pl. székrekedés) megszüntetése. Megfelelő étkezéssel elősegítheti bélmozgását, ezért étrendje tartalmazzon rostokat, valamint fogyasszon sok folyadékot. Az aranyeres panaszok kezelését szolgálják egyes házi praktikák (jegelés vagy melegítés), a helyileg ható szerek (kenőcs, kúp) és a szájon át szedhető aranyértabletták, valamint műszeres és műtéti megoldások.

Az aranyerek jelentős része hatékonyan kezelhető recept nélkül kapható készítményekkel, otthoni gyógymódokkal . E készítmények megbízhatóan enyhítik, orvosolják a kínzó tüneteket, a fájdalmat, viszketést, gyulladást. Ám, ha aranyeres problémák a kezelés ellenére sem javulnak, érdemes szakemberhez fordulni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.