A pajzsmirigy hormonja az egész szervezetre hatással van, emiatt a szerv működési zavarai számtalan olyan problémát előidézhetnek, amelyek befolyásolhatják a beteg közérzetét és mindennapjait. Érdemes tehát minél hamarabb elkezdeni a kezelést, mivel megfelelő terápiával rövid idő alatt visszaállítható a normális hormonszint, aminek hatására a kellemetlen tünetek is enyhülni fognak.
A pajzsmirigy működéséről laborvizsgálattal lehet képet kapni: ennek során ellenőrzik a TSH, a T3 és a T4 hormon szintjét. Amennyiben a referenciatartományon kívül esnek a mért értékek, úgy fontos endokrinológus szakemberhez fordulni. A megfelelő kezelést általában - akár élethosszig tartó - gyógyszeres terápia jelenti, a beadandó dózisokat pedig esetenként időről időre módosítani kell, így például évszakváltáskor.
Hűvösebb idő - több hormon
Pajzsmirigy-alulműködés esetén a nyári átlagos TSH-szint 9.37±5.53 μUI/ml, míg télen 18.68±2.31 μUI/ml. Túlműködés fennállása mellett az átlagos nyári érték 0.148±0.76 μUI/ml, a téli pedig 0.23±0.021 μUI/ml. Magyarul mondva: a két évszakra jellemző értékek jelentősen eltérhetnek egymástól, ami mind a beteg, mind az egészséges emberekre érvényes. Ennek oka egyszerűen, hogy a téli hidegben lelassul az anyagcsere, de több energiát használunk fel, míg nyáron az anyagcsere felgyorsul, így a pajzsmirigyhormonok szintje is értelemszerűen magasabb lesz. "Ezt az egészséges szervezet könnyedén megoldja, a pajzsmirigybetegek esetében azonban már más a helyzet" - mutatott rá dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.
Tünetek, melyekre érdemes odafigyelni:
- testsúlyváltozások
- menstruációs panaszok
- alvászavarok
- fáradékonyság
- rossz közérzet
- hajhullás