Az idő így hat a pajzsmirigyre

Az őszi-téli időszakban általában a nátháról és az influenzáról esik a legtöbb szó, de érdemes a pajzsmirigyzavarokra is fokozott figyelmet fordítani. Gyakran kell például változtatni ilyenkor a gyógyszerek adagolásán.

A pajzsmirigy hormonja az egész szervezetre hatással van, emiatt a szerv működési zavarai számtalan olyan problémát előidézhetnek, amelyek befolyásolhatják a beteg közérzetét és mindennapjait. Érdemes tehát minél hamarabb elkezdeni a kezelést, mivel megfelelő terápiával rövid idő alatt visszaállítható a normális hormonszint, aminek hatására a kellemetlen tünetek is enyhülni fognak.

Miért nem szabad házilag értelmezni a pajzsmirigy működéséről szóló laborleletet? Részletek itt.

A pajzsmirigy működéséről laborvizsgálattal lehet képet kapni: ennek során ellenőrzik a TSH, a T3 és a T4 hormon szintjét. Amennyiben a referenciatartományon kívül esnek a mért értékek, úgy fontos endokrinológus szakemberhez fordulni. A megfelelő kezelést általában - akár élethosszig tartó - gyógyszeres terápia jelenti, a beadandó dózisokat pedig esetenként időről időre módosítani kell, így például évszakváltáskor.

Az egészséges szervezet számára nem okoz pajzsmirigyproblémát az évszakváltás
Az egészséges szervezet számára nem okoz pajzsmirigyproblémát az évszakváltás

Hűvösebb idő - több hormon

Pajzsmirigy-alulműködés esetén a nyári átlagos TSH-szint 9.37±5.53 μUI/ml, míg télen 18.68±2.31 μUI/ml. Túlműködés fennállása mellett az átlagos nyári érték 0.148±0.76 μUI/ml, a téli pedig 0.23±0.021 μUI/ml. Magyarul mondva: a két évszakra jellemző értékek jelentősen eltérhetnek egymástól, ami mind a beteg, mind az egészséges emberekre érvényes. Ennek oka egyszerűen, hogy a téli hidegben lelassul az anyagcsere, de több energiát használunk fel, míg nyáron az anyagcsere felgyorsul, így a pajzsmirigyhormonok szintje is értelemszerűen magasabb lesz. "Ezt az egészséges szervezet könnyedén megoldja, a pajzsmirigybetegek esetében azonban már más a helyzet" - mutatott rá dr. Békési Gábor PhD, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája.

Tünetek, melyekre érdemes odafigyelni:

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

  • testsúlyváltozások
  • menstruációs panaszok
  • alvászavarok
  • fáradékonyság
  • rossz közérzet
  • hajhullás

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +6 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.