A fejlesztők szerint a teszt segít a betegeknek és az orvosoknak eldönteni, hogy szükség van-e a megelőző lépések alkalmazására.
Az eszköz tizenegy kérdés segítségével értékeli, hogy mekkora a kockázata a betegben annak, hogy újabb vesekő alakuljon ki kettő, öt vagy tíz év múlva. A magasabb kockázattal a következő jellemzők hozhatók összefüggésbe: ha valaki fiatalabb, fehér és férfi; a családi kórtörténetben szerepel vesekő ; véres vizelet; húgysavból álló vesekő; akadályozó vesekő jelenléte a vesemedencében, vagy további nem akadályozó kövek; illetve a kórtörténetben olyan vesekő okozta fájdalom, amely nem volt látható.
A Mayo Klinika munkatársai által Dr. Andrew Rule vezetésével kifejlesztett, a augusztus 7-i számában közzétett kérdőívet több mint 2 200 minnesotai felnőttől származó adatok alapján készítették el, akik 1984 és 2003 között tapasztalták első szimptomatikusa vesekövüket. A vizsgált személyek közül több mint hétszázban 2012-ig újabb vesekő is kialakult.
A vesekő olyan szilárd darab anyag , amely a vizeletben lévő bizonyos anyagokból alakul ki. A kisebb kövek csak enyhébb kellemetlenséget okoznak, a nagyobbak azonban elakadhatnak a húgyutakban, és erős fájdalommal járnak.
Gyógyszeres kezeléssel és étrendi változtatásokkal megelőzhető a vesekő kiújulása, ezek a preventív intézkedések azonban költségesek és bonyolultak lehetnek, vagy mellékhatásokkal járhatnak.
"Ha tudnánk, melyik betegekben magas az újabb szimptomatikus vesekő kialakulásának kockázata, jobb tanácsot tudnánk nekik adni azzal kapcsolatban, hogy vesekő-megelőző étrendet kövessenek, vagy gyógyszert szedjenek" - magyarázta Rule. "Ugyanakkor a vesekő kiújulásának alacsony kockázatával rendelkező betegeknek nem feltétlenül lenne szükségük korlátozó diétára és gyógyszerekre."