Az új mérési technika Gary Pierce nevéhez fűződik, aki az Iowa Egyetem Egészségügyi és Emberi-Fiziológiai Tanszékének tanársegédje. A módszer lényege, hogy az orvosok egy érzékelőt helyeznek a páciens ujjára vagy a felkari verőér fölé, ami pont a könyök alatt helyezkedik el. A mért értékekből, valamint a páciens korából és testtömegindexéből a kezelőorvosok már meg tudják állapítani az aorta merevségét.
Jelenleg az orvosok csak a nyaki verőér és a combverőér vizsgálatából következtethetnek az aorta-merevségre. Az ujj vagy a felkar pulzusát azonban sokkal könnyebb mérni és rögzíteni, és a végeredmény közel olyan pontos lesz, mint a másik két verőér esetében. A módszer túlsúlyos pácienseknél is működik, akiknél a combverőér pulzusának vizsgálata nehézkes lehet.
Mivel az emberek gyakran évtizedekig élnek úgy, hogy nem tudnak a már meglévő szív- és érrendszeri problémáikról, az ehhez hasonló új és könnyen alkalmazható diagnosztikai módszerek rendkívül fontosak, különösen azért, mert a szív egészségének szempontjából kiemelt fontossággal bír az aorta állapota.
Az aorta rendszeres vizsgálatával felfedezhetők az érelmeszesedés korai tünetei és a meszesedési folyamat lelassítható, illetve megfékezhető.
"Az egyszerű és nem-invazív megoldások segíthetnek az orvosoknak, hogy pontosabban tudják informálni középkorú és idősebb betegeiket az esetleges szív- és érrendszeri kockázati tényezőkről" - nyilatkozta Pierce, aki elmondta még, hogy korábbi kutatások igazolták, hogy a rendszeres testmozgás még ebben az életkorban is megóvhatja a betegeket az aorta károsodásától.
A kutatás részletes leírása az című tudományos szaklapban olvasható.