Az emberi szív normálisan nagyjából akkora, mint az egyén összeszorított ökle, súlya pedig 250-350 gramm körüli. Bizonyos kórfolyamatok következtében azonban megnövekedhet a szerv mérete és tömege, ezáltal ugyanis átmenetileg képes erőteljesebb összehúzódásokkal ellátni a megnövekedett munkaigényt, idővel azonban elkezd tágulni, így pedig a teljesítménye is csökkenésnek indul.
A probléma egyik leggyakoribb kiváltó oka a Magyarországon több millió embert érintő magas vérnyomás , avagy hipertónia, de igen gyakran jelentkezik például koszorúér-betegségek vagy éppen alkoholizmus szövődményeként is. A sportolók szíve ugyancsak megnagyobbodhat, ez esetben viszont nemcsak megmarad, hanem erősödik is a funkciója, illetve megőrzi rugalmasságát is. Az úgynevezett sportszív tehát csupán akkor jelent bajt, a megnagyobbodás extrém mértéket ölt vagy ha a szív működése egyéb okból károsodik.
Az elváltozás legsúlyosabb szövődménye a szívelégtelenség , amely legvégső esetben kizárólag szívátültetéssel kezelhető. Az időben felismert és kezelt szívmegnagyobbodás ugyanakkor visszafordítható, érdemes tehát minél hamarabb felkeresni egy orvost, ha gyanús tüneteket észlelünk magunkon. Hogy pontosan milyen szimptómák hívhatják fel a figyelmet szívmegnagyobbodásra, illetve hogy milyen módszerekkel kezelhető a kórkép, arról részletesen olvashat Betegségek A-Z rovatunk legújabb bejegyzésében ide kattintva .