Bajt jelez, ha mindig fázik

Sokan vannak, akik télen a réteges öltözködés ellenére is folyton dideregnek a szabad levegőn. Mire gyanakodjunk, ha a fázás a meleg szobában sem marad abba?

Sokaknál a fázás az otthon melegében is megmarad, mi több, pulóverben, vastag pléddel betakarózva is dideregnek, így folyton emelnek a lakásban a hőmérsékleten. A fagyoskodóknak érdemes ellenőriztetniük a pajzsmirigyfunkcióikat, ugyanis a tünet sokszor pajzsmirigy-alulműködésre utalhat! Dr. Békési Gábor, a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy-specialistája szólalt meg a témában.

Mi az oka, hogy a kezünk-lábunk hideg és a testünk fázik, ha közben a külső hőmérséklet magas? A fázással kapcsolatban még sok kérdés van mindenkiben. A leggyakoribbakra és legfontosabbakra itt olvashatók a válaszok.

Hidegben sem normális, ha állandóan fázik

A téli hónapokban sok esetben 0 fok alá csökken a kinti hőmérséklet, ezért a meleg, réteges öltözködés elengedhetetlen a betegségek elkerülése céljából, valamint azért, hogy még egy rövid séta alkalmával se kelljen dideregni. Persze, ha valaki hosszabb időt tölt a mínuszokban, akkor egy idő után természetes, hogy elkezd fázni - különösen, ha közben nem mozog -, ám ha a megfelelő ruházat ellenére nap mint nap reszket a hidegtől, és még az otthon melegében is több réteg ruhában érzi csupán komfortosan magát, akkor érdemes utánajárni, mi okozza a problémát, ugyanis betegség is állhat a háttérben.

Ha otthon is több réteg ruhában érzezzük magunkat komfortosan, akkor érdemes utánajárni, mi okozza a problémát
Ha otthon is több réteg ruhát kell húznunk, akkor érdemes utánajárni, mi okozza a problémát

Pajzsmirigy-alulműködés is lehet a csökkent hidegtűrés hátterében

Sokan csupán alkati sajátosságnak fogják fel a csökkent hidegtűrést, és belenyugszanak, hogy bizony számukra a tél kész szenvedés. Pedig sok esetben pajzsmirigy-alulműködés okozhatja a panaszt.

A pajzsmirigy-alulműködés igen sok embert érint, és sajnos nagy számban vannak azok is, akiknél bár fennáll a hormonzavar, nem tudnak betegségükről. Ennek oka, hogy legtöbbször a fellépő tünetek igen általánosak, így például jelentkezhet túlsúly, menstruációs zavar, hajhullás , depresszió, fáradékonyság, székrekedés. Érdemes tudni, hogy ez az állapot olykor csökkent hidegtűréssel is jár - mondja dr. Békési Gábor.

A pajzsmirigy ugyanis részt vesz a test hőszabályozásában, hiszen a szerv elsődlegesen az anyagcsere folyamatokért felelős, márpedig a lebontó folyamatok hőt termelnek. Pajzsmirigy-alulműködés esetén az anyagcsere lelassul, így a beteg az átlagnál jobban kezd el fázni, ráadásul az alap testhője is alacsonyabb lesz, valamint a végtagjai is hideggé válnak.

Egyszerű vérvétellel megállapítható a pajzsmirigy-alulműködés

A pajzsmirigy-alulműködés kezelése nagy jelentőséggel bír, hiszen az anyagcsere-folyamatok befolyásolása révén kellemetlen tüneteket és komoly szövődményeket is okozhat (pl. meddőség, vetélés). Éppen ezért, amennyiben valakiben felmerül a pajzsmirigyzavar gyanúja, fontos, hogy vérvétel útján megbizonyosodjon TSH , T4, T3 és ATPO szintjéről, melyek alapján a betegség diagnosztizálható.

Gyógyszeres kezeléssel - vagyis a hiányzó pajzsmirigyhormonok pótlásával- a panaszok rövid időn belül megszűnhetnek, így a téli hónapokban is jól érezheti magát, és akár szabadtéri programokra is bátran vállalkozhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az általában közepesen vagy erősen felhős égkép mellett hosszabb-rövidebb napos időszakokra is számíthatunk. A Dunántúl északnyugati részein azonban naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már valamivel nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.