Az esetek nagy részében a bélpolipok teljesen tünetmentesek, egyes szakemberek szerint az érintettek 95 százaléka nem is tudja, hogy bélpolipja van. Ennek oka egyrészt a tünetmentesség lehet, másrészt a bélpolipra utaló jelek más betegséggel is könnyen összetéveszthetőek. Sok polipot éppen ezért csak véletlenül fedeznek fel.
A ritkább tünetek közé tartozik a hasmenés (ilyenkor a polipból folyadék szivároghat, ami "higítja" a székletet), a székrekedés (ebben az esetben a polip olyan nagy, hogy gátolja a normális bélperisztaltikát), a hasi fájdalom, a hasgörcsök, a hányinger, illetve a hányás.
A bélpolipok diagnosztizálása több módszerrel is történhet. Az endoszkópos kolonoszkópia (vastagbéltükrözés) során egy vékony, hajlékony tubust juttatnak a bélbe a végbélen keresztül, és ezen keresztül megfigyelhetik a bél falát, így észlelhetővé válnak a polipok, illetve más elváltozások is. Ezeket utána eltávolíthatják, vagy szövetmintát vehetnek belőlük - gyakran azonnal, így nincs szükség újabb beavatkozásra.
Kolonoszkópia segítségével a bélpolipok mintegy 95 százaléka észrevehető
A kolonoszkópia segítségével a bélpolipok mintegy 95 százaléka észrevehető. Hasonló vizsgálati elven alapul a sigmoidoszkópia , ám ezzel csak a bélrendszer kisebb szakaszát lehet átvizsgálni, ezért ezt más vizsgálati módszerekkel, például székletvizsgálattal is össze szokták kötni.
A virtuális kolonoszkópia során valamilyen képalkotó készülék (CT vagy MRI) segítségével vizsgálják át a bélrendszert. Ehhez az érintettnek először valamilyen kontrasztanyagot kell elfogyasztania, de előfordulhat, hogy levegővel töltik fel a beleket.
A virtuális kolonoszkópia nem nyújt olyan jó eredményeket, mint a hagyományos endoszkópos vizsgálat, költségesebb is, és gyakran egy újabb beavatkozás szükséges, hogy a felfedezett polipokat eltávolítsák, azonban jóval kíméletesebb a beteg számára, nem jár együtt annyi kellemetlenséggel, és azoknak is megfelelő lehet, akik a kolonoszkópiától viszolyognak.