Cukorbetegség
Egyáltalán nem ritka, hogy a cukorbetegség a bőr állapotára is hatással van. Ha a vércukorszint tartósan magas marad, szervezetünk gyorsabban veszít folyadékot, ami többek között ahhoz is vezet, hogy a bőr kiszárad. Az izzadás folyamatát is befolyásolhatja ez a betegség. Legrosszabb esetben a száraz, kirepedezett bőr fokozottan hajlamossá válik a baktériumfertőzésekre is. Természetesen a száraz bőr önmagában még nem számít tünetnek, de ha kimerültséggel, émelygéssel, homályos látással párosul, kezdhetünk gyanakodni.
Pajzsmirigy-alulműködés
A pajzsmirigy működése testünk valamennyi sejtjére hatással van. Ha a mirigy által termelt hormonok szintje visszaesik, akkor sok minden lelassul a szervezetünkben, ezért fázékonyabbnak, fáradékonyabbnak, feledékenynek, rosszkedvűnek érezhetjük magunkat, és székrekedésünk is lehet. Mindezek mellett a bőrszárazság is a pajzsmirigy-alulműködés egyik jellemző tünete. Ilyen esetekben általában a gyógyszeres kezelés jelenti a megoldást, de már az életmódbeli változtatásokkal is - például jódban, szelénben és cinkben gazdag ételek fogyasztásával - komoly javulást lehet elérni.
Vesebetegség
A vesebaj tünetei közé tartoznak többek között a kimerültség, a koncentrációs zavarok, az alvászavarok, a vizesedés, illetve a gyakori vizeletürítés. Emellett a száraz, viszkető bőr is lehet tünet, amely jelzi, hogy a vesék nem működnek megfelelően, és már nem tudják egyensúlyban tartani a vérben lévő tápanyagok és ásványi anyagok szintjét. A vesebaj tünetei a legtöbbeknél a betegség késői szakaszában jelentkeznek, amikor a szervek már kezdenek leállni, és nagy mennyiségű fehérje kerül a vizeletbe.
Bőrrák
Ha megvastagodott, durva felszínű, esetleg hámló vörös foltot találunk a bőrünkön, amely vérezni kezd, ha megvakarjuk vagy beütjük, akkor ez karcinómát is jelezhet. Ha ilyesmit tapasztalunk, a lehető leghamarabb forduljunk orvoshoz.
Forrás: prevention.com