Bringázzunk!

A biciklizés az egyik legkedveltebb sport. Párizs utcáin már a XVIII. század végén megjelentek a kétkerekűek, mint közlekedési eszközök, de akkor még nem lehetett kormányozni őket.

Egy-két évtizedet várni kellett, míg brit és német gyártók irányíthatóvá tették. A mai kerékpár elődjét, amelynek szerkezetén hátsó kerekeket hajtó pedálos rúd segítette a haladást, 1839-ben avatták fel.

Manapság, a bevásárlóközpontokban már pár tízezer forintért, míg a profi sportboltokban akár több százezer forintért is vásárolhatunk igényeinknek megfelelő biciklit. Ha hosz-szabb időn át kerékpárral szeretnénk közlekedni, inkább valamelyik sportüzletben szerezzük be kétkerekűnket, ahol személyre szabott tanácsok mellett, beállítják a biciklit számunkra, garanciálisan kijavítják a hibákat, és beszerezhetünk egyéb kiegészítő felszereléseket is. Néhány jó tanács a megfelelő kerékpár kiválasztásához: a terepen való tekeréshez a legcélszerűbb amatőröknek és kezdő bicajosoknak is az MTB - azaz mountain bike. A vásárlásnál figyelembe kell venni az életkort, a testsúlyt és a magasságot. Az egyik legfontosabb szempont, hogy a kerékpár jó minőségű és méretű vázzal rendelkezzék.

A méret helyességét ellenőrizni tudjuk, ha a vázat átlépve, a váz felső csöve és az utas között körülbelül tíz centiméter távolság van, függőleges irányban mérve. Szintén fontos szempont, hogy a nyeregben ülve, térdünket teljesen kinyújtva elérjük a pedált, de sose feszüljön túl a térdízület pedálozás közben. Előbb a nyerget állítsuk be, s csak aztán a kormánymagasságot. A legjobb, ha az ülés vízszintes, vagy egy picit előredől. Testtartásunkat nagy részben a bicikli fajtája határozza meg. Sok kerékpáron az ülés és kormány szintje csaknem egy magasságban van. Ez a pozíció hosszú távon görbíti a hátat, s nem kíméli a kényes deréktáji porckorongokat. Ezt elkerülhetjük, ha a kormánymagasságot feljebb állítjuk, így könnyebb lesz megőrizni egyenes háttartásunkat hajtás közben.

Az sem utolsó szempont, mekkora méretű a kerék és milyen vastag a gumi. Városi biciklizéshez a nagyobb és vékonyabb, 27-es méretű ajánlott, amellyel gyorsabban lehet tekerni aszfalton. Hegyi túrákhoz a normál 26-os méretű, és vastagabb gumikereket válasszuk.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nos, ha mindezeket figyelembe vettük, nincs más hátra, mint élvezni a természet szépségét, s ráadásul jó élettani hatások is érik az embert. Kerékpározás közben csökken a koleszterinszint, optimalizálhatjuk testzsírszázalékunkat, erősítjük szívünket, és növeljük állóképességünket. Egy óra városi biciklizéssel nagyjából 230 kalóriát égetünk el, egy óra hegyi túrával mintegy 600 kalóriát, míg egy kiadós terepedzéssel akár 800 kalóriát is veszítünk. (Persze mindig figyelembe kell venni a kort, nemet és az edzettségi szintet.)

A turizmus is felfedezte a kerékpározást. Egyre többen biciklizéssel egybekötve fedezik fel hazánk különböző tájait. Az egyik legkedveltebb bicikliúton körbejárhatjuk Közép-Európa legnagyobb sztyepp-tavát, a Fertő tavat. A 138 km-es útvonalon a Nyugat-Pannon vidék legszebb részeit csodálhatjuk meg. Szintén hosszabb bicikliútnak vághatunk neki a Mura mentén (92 km), és ha elfáradunk megpihenhetünk a zalakarosi gyógyfürdőben. A kis forgalmú erdei utak kedvelőinek érdemes kipróbálni a dél-zalai erdőtájat (90 km). Az út a lenti gyógyfürdőnél kezdődik és a letényi termálfürdőhöz vezet szőlőhegyek oldalában és tavak mellett.

Ha a határ mentén szeretnénk kalandozni, a Vashegy kerékpárutat (54 km) érdemes választanunk, amely a Vashegy és a Pinka-parti települések között kanyarog. Talán a legismertebb biciklitúra-útvonal a Kis-Balaton körüli. A 30 kilométeres útszakaszon tekerve felfedezhetjük a természetvédelmi terület madárvilágát, a bivalyrezervátumot és útba ejthetjük Ciril és Metód emlékhelyét.

A városi veszedelmek

A városi biciklizés nálunk csupa veszedelem. Mióta kerékpáros futárok próbálnak szlalomozni a kocsik között, és bukkannak fel a semmiből, már nem a sport öröméről szól a biciklizés, hanem az életben maradás küzdelméről. Az autós is szorong, mert nem tud kitérni, hiszen a szomszéd sávon is zúdulnak az autók, a kerékpáros is dühös, mindenki ingerült, és ez egy lesz, míg végre meg nem épülnek nálunk is a kerékpárutak. Addig pedig csak egyben lehet reménykedni: a kölcsönös türelemben.

Biztonsággal!

Ne feledkezzünk meg a lámpa használatáról sem, így könnyebben észrevehetjük és kikerülhetjük a veszélyes gödröket. Legalább ilyen fontos a bukósisak viselete is!

Vegyél egy biciklit, nem bánod meg. Ha életben maradsz. (Mark Twain)

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Borult idő várható. Egy nyugatról kelet felé tartó csapadékzóna mentén az ország északi felén nagyrészt havazás, dél felé haladva havas eső, eső vegyesen várható. A Dunántúli-középhegységben, a főváros és az Északi-középhegység tágabb térségében vastagabb vizes, tapadó hóréteg is kialakulhat. Sokfelé lesz erős, főként Csongrád-Csanád és Békés megyében viharos, akár erősen viharos a déli, délkeleti szél, majd hajnaltól északnyugatira fordul a légmozgás, amely Sopronnál és a Fertőnél viharossá fokozódik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -4 és +4 fok között várható, amely az éjszaka első felében áll be; az északi szélvédett völgyekben lesz a leghidegebb. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.