A dohányzásról való leszokásnak több pozitív hozadéka is van: a légutak kitisztulnak, csökken a szív- és érrendszeri betegségek és a rák kockázata. Ám sokan mégsem mernek felhagyni e káros szenvedéllyel, mert attól tartanak, hogy észrevétlenül felszaladnak rájuk a plusz kilók.
Bár lehet, hogy pár kilót felszed az ember, valójában csak a dohányosok tíz százalékát érinti a leszokás utáni komolyabb súlygyarapodás. Hosszabb távon a dohányosok és a volt dohányosok testsúlya nem tér el egymástól, utóbbiak általában egy évvel a leszokás után visszanyerik korábbi formájukat.
A háttérben általában az áll, hogy a kieső cigarettázást evéssel kompenzálja az ember. Ráadásul sokszor nem egészséges ételek fogyaszt a leszokó, hanem gyakran édességet, vagy más magas kalóriatartalmú ételt, amelyek csak növelik a ránk kerülő plusz kilókat, míg a cigi nem.
Egyrészt maga a tevékenység is elmarad, ha evés helyett inkább füstölünk, de a nikotin egyébként is étvágycsökkentő hatású. Ennek hiányában, a napi adag elmaradása esetén az ember egyre többet jár a hűtőhöz, de a hízás egyébként akkor is bekövetkezhet, ha semmivel nem eszünk többet, mint a leszokás előtt.
Hogy miért?
Mert a nikotin fokozza a szimpatikus idegrendszer aktivitását, ami felgyorsítja az anyagcserét. Ennek eredményeként a leszokás után az ember kevesebb energiát éget el, de gyakrabban van éhségérzete.
Hogyan kerülhetjük el a hízást?
Ehhez a leszokás után az étrendünket is meg kell változtatni. Alapszabály, hogy a volt dohányosoknak, ha el akarják kerülni a súlynövekedést, naponta százötven kalóriával kevesebbet kell bevinniük a szervezetükbe, mint a leszokás előtt.
Az éhséget ilyenkor mindenképpen valami egészséges étellel csillapítsuk, inkább gyümölccsel és zöldséggel, mint csokoládéval és gumicukorral. Vagy olyasmit fogyasszunk, amelynek intenzív a hatása az ízlelőbimbóinkra, így gyorsabban jön a jóllakottság érzése.
Például fogyasszunk cukormentes rágót ahelyett, hogy valami rágcsálnivalónak esnénk neki, vagy lerohannánk a fagylaltárust. Erősen ajánlott leszokás után a rendszeres testmozgásra is, mert nemcsak tisztítja a tüdőnket és a légutainkat, de kordában tudjuk vele tartani a testsúlyunkat is, így emiatt sem stresszelünk majd.
Az elvonási tünetek enyhítésére használhatunk nikotintapaszt, vagy tablettákat, amelyek egyébként a hízást is megakadályozzák. Ugyanis továbbra is adagolnak a szervezetnek nikotint, ami csökkenti az étvágyat. Erős dohányosok azonban mindenképpen konzultáljanak az orvosukkal egy antinikotin terápiáról.
Ezekkel a terápiákkal kapcsolatban azonban mindenképpen meg kell jegyezni, hogy nem gyakran ugyan, de függőséget okozhatnak arra a gyógyszerre, mely éppen a nikotin elvonási tüneteit enyhítette, így a leszokónak egyszerre kell harcolnia az elhízás és a gyógyszerfüggőség ellen. Általában azonban a probléma magától megoldódik.
Ha leszokik a dohányzásról , és felszed pár kilót, semmiképpen se vegye a szívére. Gondoljon bele: azzal, hogy letette a cigit, óriási szívességet tett a szervezetének. Ez nem összehasonlítható két-három pluszkilóval, a testsúly pedig egy idő után úgyis beáll. A kis hízást szinte lehetetlen megúszni.
A másik fontos dolog, hogy sose helyezzünk magunkra túl nagy nyomást a leszokás után. Ne gyorsan akarjunk lefogyni, legyünk inkább türelmesek, bízzunk a rendszeres testmozgásban, és az egészséges táplálkozásban. Aki pedig nem szeret sportolni, fogyni viszont akar, arra is van megoldás! (ide be lehet linkelni a múltkori cikket a témában)