Jayde Pitt annyit hányt, hogy naponta 18 órát töltött a fürdőszobában.
A hónapokig tartó hányás után végre Jayde édesanyjával, Leanne Rodrigues-szel közölték, hogy lánya ciklikus hányás szindrómában szenved. Hosszadalmas orvosi vizsgálatok után Jayde elkezdhette a tüneteket enyhítő gyógyszeres kezelést, de ha nagyon ideges, még mindig naponta ötször-hatszor hány.
Jayde szeptemberben kezdett gyomorgörcsöket tapasztalni és hányni, és miután 48 órán keresztül folyamatosan hányt, édesanyja teljesen kétségbe esett. "Azt hittem, hogy az orvosok majd azt mondják, valami vírus támadta meg, nem egy ilyen rendkívüli betegség" - mondta az édesanya. Végül Jayde kisgyermekkori gyerekorvosa jött rá, mi a baj, ő diagnosztizálta a ciklikus hányás szindrómát , és kezdte meg a gyógyszeres kezelést. Három hónap folyamatos hányás után a kislány most csak akkor hány, amikor kivételesen ideges vagy szorongó, ettől eltekintve normális életet tud élni.
A ciklikus hányás szindrómáról
Dr. Robin Dover, a betegség brit szakértője elmondta, hogy a betegség bármilyen életkorú embert sújthat. Bár általában gyermekkori betegségnek tartják, felnőttekben is kialakulhat. Csúcspontján a beteg akár hatszor is hányhat óránként. Ez a legsúlyosabb hányásos megbetegedés emberekben.
Az érintettek a fentieken túl tapasztalhatnak:
- erős migrénes fejfájást
- hasfájást
- hőemelkedést vagy alacsony lázat
- enyhe hasmenést.
A sokszori hányás következtében a nyelőcső túlzott irritációja miatt előfordulhat annak vérzése is.
A betegség okairól
A rendellenesség kórokáról keveset tudunk. Leggyakoribb kiváltója a stressz, valamilyen fokozott izgalmi állapot, de megfázásos és influenzás fertőzések és nők esetében a menstruáció is okozhatja . Kivizsgálásakor minden más betegséget, például a gyomorrontást vagy az ételmérgezést ki kell zárni.
A betegség kezelése
A ciklikus hányás szindróma kezelése meglehetősen nehéz, gasztroenterológusok, pszichiátriai és neurológiai szakemberek együttműködésére van szükség. Kórházi kezelésre is szükség lehet, és erős hányás elleni gyógyszerekkel szorítják vissza a tüneteket. Az életminőséget is nagymértékben befolyásolja, és megnehezíti a tanulást vagy a munkavégzést.