Csak mítosz, vagy tényleg rosszabbul alszunk teliholdkor?

A telihold valóban megzavarja az alvásunkat? És ha igen, miért? A tudományosan megalapozott választ egy holdtöltekor sörözni ment tudóscsoportnak köszönhetjük.

Már kutatás is bebizonyította a népi megfigyelés valóságtartalmát, vagyis azt, hogy telihold idején romlik az alvásunk minősége. A konkrét okot pedig egy csapat olyan tudós derítette ki a Telex cikke szerint, akik holdtöltekor mentek el együtt iszogatni.

telihold, Hold, holdciklus,
November 8-án lesz a legközelebb telihold. Érdemes felkészülni rá. Fotó: Getty Images

Italozás közben vetődött fel a kérdés

A Bázeli Egyetem kutatói, dr. Christian Cajochen biológus és kollégái éppen holdtölte idején italozgattak, amikor felmerült bennük, hogy a telihold vajon valóban összezavarja-e az alvásunkat, mint ahogy a nép hiedelem tartja. Rájöttek, hogy ha újraelemzik egy évekkel korábbi kísérletük eredményeit, akkor talán választ adhatnának erre a kérdésre.

Az említett kísérletben 33 önkéntes alvásmintáját vizsgálták meg. Kontrollált, laboratóriumi körülmények között figyelték meg az alanyok agyi aktivitását EEG-vel. Feljegyezték továbbá, hogy a résztvevők milyen mélyen és mennyi ideig aludtak. Bár akkor eredetileg az életkor alvásra gyakorolt hatását vizsgálták, minden adatuk megvolt ahhoz, hogy kiderítsék, a holdciklus is befolyásolja-e az alvást. Ez tehát az első olyan megbízható kutatás, amely az alvás közben agykérgi aktivitás és a Hold kapcsolatát.

Teliholdról akkor beszélünk, amikor a Nap teljesen megvilágítja a Holdat, így mi, a Földről a teljes, kerek sziluettet látjuk, kitakarás nélkül. Ilyenkor az éjszakák is sokkal világosabbak. Egy holdciklus 28 napig tart, így 28 naponta látunk teliholdat. Ez azt jelenti, hogy minden hónapban legalább egyszer van telihold. Legközelebb november 8-án lesz.

Kevesebbet és kevésbé mélyen alszunk

A történet érdekessége, hogy eleinte a tudósok is azt hitték, hogy teliholdkor a Hold által visszavert, nagy mennyiségű fény, vagyis a világosabb éjszaka miatt alszunk nyugtalanabbul. Csakhogy a holdciklus hatását laboratóriumi környezetben is megfigyelték.

Az adatok szerint a kísérletben részt vevők a telihold körüli napokban csaknem fél órával kevesebbet aludtak, mint máskor: átlagosan 5 perccel tovább tartott, hogy elaludjanak aludtak el, és 20 perccel korábban ébredtek fel. Ráadásul még az alvás minősége is jelentősen romlott ebben az időszakban: 30 százalékkal rövidebb volt a mélyalvási fázisban töltött idő. A tudósok tehát be tudták bizonyítani, hogy teliholdkor nehezebben merülünk álomba, valamint rövidebb ideig és kevésbé mélyen alszunk el.

„Cajochen szerint a cirkalunáris ritmus hatása arra az időszakra vezethető vissza, amikor a Hold még szinkronizálhatta az emberi viselkedést. A tengeri élőlényeknél ez a jelenség ma is ismert, egyes fajoknál a holdfény szabályozza a szaporodási ciklust” – olvasható a Telex cikkében. A kutatók szerint azonban érdemes lenne tovább vizsgálni, hogyan hat a Hold a mai, modern emberekre.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Hogyan aludjunk jól telihold idején is?

A Mayo Clinic szerint a jó alváshoz gondoskodjunk arról, hogy a hálószobánkban hűvös – 18-20 Celsius-fok körüli hőmérséklet – legyen. Törekedjünk arra, hogy mindennap nagyjából azonos időpontban ébredjünk fel és feküdjünk le. Kerüljük a délutáni szunyókálásokat, elalvás előtt pedig ne bámuljunk képernyőt. Fontos továbbá, hogy ne éhesen feküdjünk le aludni, de ne is legyen tele a gyomrunk – alvás előtt 2-3 órával fejezzük be a nap utolsó étkezését.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.