Csomó a hónaljban: mi okozhatja?

A hónaljban megjelenő fájdalmas vagy kellemetlen dudorok kialakulásának oka általában az egyik nyirokcsomó megduzzadása, megnagyobbodása. Ennek hátterében könnyen gyógyuló vagy éppen súlyos betegség húzódhat meg.

A hónaljban lévő duzzanat, dudor lehet egészen kicsi, alig észrevehető, de akkora is, hogy akár szabad szemmel is jól láthatjuk. A duzzanat lehet kemény vagy puhább, tapintásra érzékeny vagy kifejezetten fájdalmas. A göbök általában a megnagyobbodott, megduzzadt nyirokcsomók. A nyirokcsomók apró, ovális mirigyek, melyek az egész szervezetünkben megtalálhatóak, és fontos szerepet töltenek be az immunrendszer működésében. A nyirokrendszer felelős többek között a felgyülemlett méreganyagok összegyűjtéséért, sejtektől való elszállításáért.

Mellrák
Minden tizenkettedik nőnek esélye van arra, hogy élete során mellrákja alakuljon ki. Az esetek jelentős hányadában 50 éves kor felett fordul elő, de harminc éves kor után is megjelenhet. Férfiaknál is előfordulhat. Náluk jóval ritkább, de gyorsabb lefolyású, rosszabb indulatú.

Több oka is lehet

hónalj környéki nyirokcsomó duzzanatát okozhatja ciszta, bakteriális vagy vírusfertőzés, irritáció (melynek oka a szőrtelenítés vagy a használt izzadásgátló) vagy allergia. Amennyiben nem a nyirokcsomó duzzadt meg, akkor a göb lehet valamilyen szövetelváltozás (például lipóma vagy fibroadenoma). A nem múló fájdalmas duzzanat azonban nagyon súlyos betegségek jele is lehet, például emlődaganaté, a nyirokrendszer daganatáé vagy leukémiáé.

A hónaljban található csomók férfiaknál és nőknél egyaránt előfordulhatnak, azonban a nőknél gyakoribbak lehetnek, és nekik jobban is oda kell figyelniük ezekre, hiszen a rendellenes duzzanat mellrákra is utalhat. A hónaljban található csomókat mindenképpen mutassuk meg orvosnak, ha a mérete egyre nő, ha különösen fájdalmas vagy éppen ellenkezőleg, egyáltalán nem érzékeny, illetve ha rövid időn belül nem múlik el.

hónalj
Nőknél és férfiaknál is előfordulhatnak csomók a hónaljban Fotó: Getty Images

Diagnosztizálás és kezelés

A csomót először tapintással vizsgálják meg, az orvos pedig alaposan kikérdezhet minket a tüneteinkről, például a fájdalom intenzitásáról, az esetleges változásokról, vagy éppen arról, hogy milyen szőrtelenítési szokásaink vannak. A további vizsgálatok között találhatjuk a vérvizsgálatot (a vörös- és fehérvérsejtek meghatározásához), a mellkasi röntgent, a mammográfiás vizsgálatot, a biopsziát, illetve az allergiavizsgálatot.

A hónaljban található csomó kezelése attól függ, hogy mi okozza. A legtöbb esetben semmilyen beavatkozás nem szükséges, a csomó elmúlik magától. A bakteriális fertőzéseket antibiotikummal, az allergiás reakciókat antiallergén gyógyszerekkel, az irritációt a szokásaink megváltoztatásával szüntethetjük meg. Amennyiben a zsír- és szövetcsomók nagyon zavaróak, műtéttel eltávolíthatóak.

Amennyiben a csomót daganat okozza, onkológusokból álló szakmai csapat munkájára van szükség a terápia kidolgozásához.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.