Az egyik japán egyetemen azoknak az alkalmazottaknak, akik naponta több mint két szénsavas üdítőitalt ittak, nagyobb valószínűséggel mutattak ki fehérjét a vizeletében, mint azokban a személyekben, akik kevesebb ilyen üdítőt ittak , vagy egyáltalán nem ittak szénsavas üdítőitalt. A vizeletben lévő fehérje a vesekárosodás korai, de visszafordítható jelének számít.
A kutatók ugyanakkor azt is elmondták, hogy bár az eredmények összefüggést mutatnak a szénsavas üdítőitalok fogyasztása és a vesekárosodás megnövekedett előfordulása között, ez még nem bizonyítja azt, hogy közvetlenül az üdítőitalok okoznák a károsodást.
Egy patkányokon végzett kapcsolódó kísérletből az derült ki, hogy a fruktóz közepes mértékű fogyasztása megnövelte a vese érzékenységét egy fehérjére, amely a só egyensúlyát szabályozza. A Case Western Reserve Egyetem kutatói szerint ez fokozott só újrafelszívódáshoz vezet a vese sejtjeiben, ami megmagyarázhatja, miért áll összefüggésben a szénsavas üdítőitalok fogyasztása a cukorbetegséggel , az elhízással, a veseelégtelenséggel és a magas vérnyomással.
Mindkét tanulmányt az Amerikai Nefrológus Társaság atlantai éves konferenciáján tették közzé.
A szakértők szerint ezek a friss eredmények is a cukrozott szénsavas üdítőitalok túlzott mértékű fogyasztásának káros hatásait bizonyítják. A kutatók szerint ebből kiindulva az a legjobb, ha inkább vizet iszunk az ilyen üdítőitalok helyett.