Dobja fel bélflórája hangulatát!

Nemcsak étellel, itallal, hanem a stresszes helyzetekkel is negatívan hathatunk a bennünk élő bélbaktériumokra. Kedvező "hangulatukról" nekünk kell gondoskodni, lássuk, hogyan!

Szervezetünkben rengeteg mikroorganizmus él, jelentős részük a bélrendszerben. Ezektől az "albérlőktől" azonban nem kell tartani, sőt! Óvatosan kell velük bánni, főleg ilyenkor, amikor a hosszabb pihenés átcsap a dolgos hétköznapokba. Ugyanis ezek a bélbaktériumok fontos szerepet játszanak például az emésztésben, a méregtelenítésben, vagy az immunrendszer erősítésében.

Feszült? Úgy érzi, túl stresszes az élete? Válaszoljon néhány kérdésre, és eredményei alapján javaslatokat kap arra vonatkozóan, hogyan tudna javítani a helyzeten! Kattintson ide! Ezért vigyázzunk arra, milyen "hangulatban" vannak, ha ugyanis "elégedettek", segítenek kivonni az elfogyasztott ételekből a vitaminokat - ami mondjuk vitamin-kiegészítőknél kiemelten fontos, hogy a lenyelt tabletta minél jobban hasznosuljon -, sőt, gondoskodnak arról is, hogy testünk semmilyen tápanyagot ne pazaroljon el abból, amit megeszünk.

Ugyanakkor azért is felelnek, hogy a káros anyagok (színezékek, stabilizátorok, mesterséges ízfokozók, emulgeálószerek) is a megfelelő helyre kerüljenek. Segítik az ingerületátvivő anyagok (neurotranszmitterek) az alvás- és boldogsághormonok működését, így a hétköznapi regenerációban is óriási szerepet játszanak.

Ha azonban nagyobb nyomásnak vagyunk kitéve a mindennapi életben - legyen szó akár fizikai, akár pszichológiai értelemben vett stresszről -, az negatív hatással van ezekre a bélbaktériumokra is, mert a bélfal egyszerűen nincs rendesen ellátva vérrel és tápanyaggal. A dolog olyannyira összefügg, hogy ha nem kerüljük tartósan a stresszes környezetet, az egyenlő a mikrobák halálos ítéletével.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Nemcsak étellel, itallal, hanem a stresszes helyzetekkel is negatívan hathatunk a bennünk élő bélbaktériumokra

Mivel ez a folyamat a bélben játszódik le, eleinte talán észre sem vesszük, de higgyük el, előbb-utóbb észre fogjuk. Ez persze nem halálos kimenetelű, de mikor a bekerült táplálékok nem esnek át megfelelő „kezelésen", akkor jönnek a gyakori és rendszeres hasfájások, a puffadás, a hasmenés, a fejfájás, és a rossz közérzet. Megéri? Ezért a saját érdekünkben - és persze a bélrendszerünkében - ápolni kell, és gondoskodni a saját bélbaktériumainkról. Nemcsak stresszmentes élettel, de a helyes táplálkozással is.

Együnk sok zöldséget, időnként savanyú káposztát vagy kovászos uborkát, kefirt, joghurtot, kerüljük a génkezelt vagy feldolgozott élelmiszereket, betegen használjunk kevesebb antibiotikumot a gyógyuláshoz, és bizonyos gyógyszerkészítmények is hozzájárulhatnak a virágzó bélflórához.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Késő este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.