Két tragikus eset miatt is a figyelem középpontjába került a fertőző agyhártyagyulladás. A múlt héten életét vesztette a Veres Pálné gimnázium egyik végzős tanulója, alig néhány órával a betegség első tüneteinek jelentkezése után. Néhány napra rá pedig egy újabb budapesti fiatalnál mutatták ki a laborvizsgálatok a veszélyes kórt. Őt az Egyesített Szent István és Szent László Kórház intenzív osztályán ápolják, állapota válságos. A diák halála azért is megdöbbentő, mert hivatalos nevén a Neisseria meningitidis baktérium C-típusú törzse okozta, amely ellen régóta van oltás. Jelenleg csak két éves kor alatt ingyenes, egyébként a két oltással járó védelem 14 ezer forintba kerül. Jövőre azonban a Neisvac mindenkinek ingyenes lesz - hívta fel a figyelmet az Index .
Miért ilyen drága a védőoltás?
Mielőtt az oltást bevezették volna, az Európában leggyakoribb C és B törzsek azonos arányban voltak jelen Magyarországon is, mostanra azonban a C törzs látványosan visszaszorult: tavaly 36 a baktérium által okozott agyhártyagyulladást regisztráltak, ebből csak kilencért felelt a C- a többiért a B-törzs. Közülük minden negyedik beteg meghalt - a C kettő, a B hét embert ölt meg -, ami magasabb a 10 százalékos világátlagnál. Igaz, hogy Magyarországon csupán 30-50 megbetegedést regisztrálnak, így az 500 ezer globális megbetegedéshez képest nehéz pontos összehasonlítást végezni.
A Magyarországon is egyre inkább fellángoló oltásellenesség azonban nem segít a betegség visszaszorításáért folytatott küzdelemben. A B-törzsre sokáig nem sikerült oltóanyagot kidolgozni, Magyarországon csak 2014 nyarán került forgalomba a Bexsero, ám ez egyelőre nagyon drága: összesen 90-120 ezer forint. Az Index szerint szakmailag semmi sem indokolja az árkülönbséget. Egyszerűen a szérumok támogatását a C-törzsnél már sikerült elérni - a hétezer forintos tétel is már támogatott volt - a B-nél viszont egyelőre nem. A körzeti orvosok tapasztalata szerint javaslatukat megfogadva a szülők általában beoltatják a gyerekeket a C-törzs ellen, a kétszer hétezer forintot a szegényebb szülők is kigazdálkodták. Gyerekenként 120 ezer forint ugyanakkor már a többségnek megfizethetetlen tétel.
Miért éppen a fiatalokat támadja?
A kór elsősorban zárt közösségben üti fel a fejét, és jellemzően a fiatalokat érinti. "A kicsik a tokos baktériumokkal szemben immunológiailag védtelenek , a kamaszok pedig nem esznek rendesen, éjszakáznak leamortizálják az immunrendszerüket, és az érintkezésben is közvetlenebbek, márpedig itt cseppfertőzéssel terjedő súlyos betegségről van szó" - mondta el az Indexnek Külkey Orsolya gyerekorvos.
Az oltás állami támogatása megterhelné ugyan a költségvetést, de a betegség észlelésekor az ÁNTSZ beoltja a beteg széles környezetét is, ami általában több száz, vagy akár több ezer embert érint. Így akár érdemes megfontolni a C-törzsnél eddig alkalmazott gyakorlathoz hasonlóan a B-törzs elleni szérum állami támogatását vagy akár az oltás ingyenessé tételét.