A nyirokrendszer ugyanúgy átszövi a szervezetünket, mint a vérerek. A nyirokerekben színtelen folyadék kering, mely összegyűjti és eltávolítja a felhalmozódott méreg- és salakanyagokat. Mivel a nyirokcsomóknak nagyon nagy szerepe van az immunrendszer megfelelő működésében, ha valamilyen betegség, gyulladás támadja meg a szervezetünket, akkor a nyirokrendszer is fokozottabb működésre kapcsol, hogy az elpusztított kórokozókat és fehérvérsejteket eltávolítsa.
A szervezetünk több pontján (például a nyak két oldalán, az ágyéknál vagy a fülek alatt) megtalálható nyirokcsomók akkor duzzadhatnak meg, ha azok környékén gyulladás támadja meg a szervezetünket. Ezek a gyulladások lehetnek fertőző betegségből eredőek (okozhatja például bakteriális vagy vírusfertőzés), autoimmun betegségekre visszavezethetőek, vagy allergiás reakciók is Lássunk néhány betegséget, melyek a nyirokcsomók duzzanatát okozhatják.
Gyógyszerallergia
Macskakarmolási betegség
A macskakarmolási betegség egy fertőzés, melyet a Bartonella henselae nevű baktérium okoz, melynek elsősorban a fertőzött, de tüneteket nem mutató macskák a hordozói. A macskakarmolási betegség tünetei közé tartozik (a nyirokcsomók megduzzadása mellett) a fáradékonyság, a fejfájás, a láz, és a karmolás helyén kialakuló viszkető hólyagok. A betegség gyógyszerrel jól kezelhető, annak elmulasztása azonban nagyon súlyos szövődményekkel járhat. Szintén bakteriális fertőzésre visszavezethető a szifilisz, a mononukleózis, a mandulagyulladás miatt kialakuló nyirokcsomó-duzzanat.
Nátha és influenza
Ezeket a nagyon gyakori betegségeket vírusok okozzák, mindkettő elsősorban a légzőszerveket támadja meg. A betegség tünetei közé tartozik a láz, az orrdugulás és orrfolyás, a torokfájás, a köhögés, az általános gyengeség, és természetesen a megduzzadt nyirokcsomók is. A betegségek általában néhány nap alatt maguktól is meggyógyulnak, de időnként bakteriális felülfertőződés miatt antibiotikum-kúrára is szükség lehet.
Középfülgyulladás
A középfülgyulladás során a középfülben felgyűlhet az a folyadék, mely normális esetben távozik a szervezetünkből. Ez a folyadék nyomhatja a dobhártyát, komoly fájdalmat okozva, és akár a dobhártya sérüléséhez is vezethet. A középfülgyulladás gyakori a kisgyermekeknél, akiknél a duzzadt és érzékeny nyirokcsomók mellett láz, alvászavarok, evési nehézségek, és a fül váladékozása is megfigyelhető.
Hodgkin-limfóma
A Hodgkin-limfóma egy olyan daganatos betegség, mely a nyirokrendszerből indul ki. A legjellegzetesebb tünete a nyirokcsomók fájdalom nélküli megduzzadása, de emellett a betegségre utalhat például az éjszakai izzadás, a bőrviszketés, a láz, a fáradékonyság, a fogyás, az állandó köhögés, a lép megnagyobbodása, illetve a nyirokcsomó fájdalma alkoholfogyasztás után. A betegség diagnózisa azonban csak komolyabb vizsgálatok, például biopszia, vérvizsgálat után állítható fel.
Foggyulladás
Amennyiben egy szuvas, vagy sérült fog belsejébe kórokozók kerülnek, és ott gyulladást okoznak, ez nagy fájdalommal, a nyaki és az állkapocs környékén található nyirokcsomók megduzzadásával jár. A betegség egyéb tünetei közé tartozik a láz, a fog és az íny érzékenysége, a kellemetlen lehelet. Sajnos, néhány esetben csak az érintett fog eltávolításával szüntethető meg a fájdalom, illetve a gyulladás.
Leukémia
A leukémia olyan daganatos betegség, mely elsősorban a vér alkotóelemeit, elsősorban a fehérvérsejteket támadja meg. A fehérvérsejtek a betegség hatására mutálódnak, az arányuk túllépheti a normális sejtek mennyiségét is, emellett pedig nem viselkednek "normális" fehérvérsejtekként. A leukémiának több altípusa is lehet, többek között a fogyás, a gyengeség és fáradékonyság, láz, a fertőzésekre való fokozott fogékonyság, a máj, illetve a lép megnagyobbodása, emellett pedig a nyak két oldalán és a hónaljakban megtalálható nyirokcsomók megduzzadása és fájdalma.