Több kutatás is foglalkozott azzal, hogy miként hat az alkohol az egészségre, pontosabban azzal, hogy milyen pozitív hatásai lehetnek a kardiovaszkuláris rendszerre. A mérsékelt alkoholfogyasztás - vagyis napi egy ital nők, két ital férfiak esetében - hozzájárulhat bizonyos szívbetegségek megelőzéséghez.
Egy most publikált svéd kutatás szerint azonban ez az előny nem jelentkezhet mindenkinél: a szívvédő hatások csak azokra jellemzőek, akik egy bizonyos génvariációval rendelkeznek. A koleszterilészter transzferprotein (CETP) polimorfizmus csak a népesség 15 százalékára jellemző.
A résztvevőknek különböző kérdőíveket kellett kitölteniük, melyekben az életmódjukkal kapcsolatos kérdésekre kellett válaszolniuk, emellett vért is vettek tőlük, valamint részletesen kikérdezték őket arról, milyen alkoholos italokat fogyasztottak, milyen időközönként és milyen mennyiségben. Természetesen azzal kapcsolatban is teszteket végeztek, hogy a kutatásban résztvevők rendelkeztek-e a kérdéses génnel.
Az eredményekből kiderült, hogy a mérsékelt alkoholfogyasztásnak valóban van némi "védőhatása", de csak a népesség kis százalékában, méghozzá azoknál, akik a megfelelő génvariánssal rendelkeztek. "Sajnos csak az emberek 15 százalékában van ez a génvariáns, így a mérsékelt alkoholfogyasztás tulajdonképpen csak nekik tesz jót" - mondta Dag Thelle professzor, a gothenburgi egyetem Sahlgrenska Academy részlegének kutatója.
A szakemberek szerint az alkohollal kapcsolatban sokan csak azzal a kis részlettel foglalkoznak, hogy mérsékelt mennyiségben jót tesz az egészségnek. Azonban a pozitív hatások közel sem olyan erősek, mint hisszük, és csak kevés embernél érvényesülnek. Újabb kutatásokra van tehát szükség, hogy kiderítsék, valójában milyen módon küzd a szervezetünk a szívbetegségek ellen.