Egy aprócska szerv felelős fejlődésünkért

Egy apró, a gégénk előtt elhelyezkedő szerv kulcsfontosságú az anyagcsere szabályozásában és idegrendszerünk rendes fejlődésében. A pajzsmirigy által termelt hormonok ezért létfontosságúak.

Pici, de annál fontosabb szervünk a pajzsmirigy. Tömege mindössze 15-40 gramm és a légcső előtt kétoldalt helyezkedik el. A pajzsmirigy végleges mérete serdülőkorunkra fejlődik ki és idővel csökken. Érdekesség, hogy a nőké nagyobb, mint a férfiaké, és az is, hogy mérete, tömege egészséges esetekben nem változik az életkorral, kivéve a várandósság alatt.

Közelebbről megnézve a pajzsmirigy a nyakon, a gége ún. pajzsporcai alatt és a légcső felső részének két oldalán elhelyezkedő kétlebenyes mirigy, a légcső legfelső részét közrefogva helyezkedik el. Innen nyúlik fel a tojás alakú, felfelé és kissé oldalra és hátrafelé kicsúcsosodó két oldalsó lebeny, amelyek a gégét két oldalról fogják közre, kissé takarva a pajzsporc és a gyűrűporc oldalsó részeit.

Normál esetben alig észrevehető

A pajzsmirigy belső elválasztású mirigy, amelynek két lebenyét egy szűkület köti össze és amelyeket aprócska üregek töltenek ki. Ezek tárolják a pajzsmirigyhormont, az úgynevezett tireoglobulint. A pajzsmirigyet rengeteg hajszálér hálózza be, ez az egyik legjobb vérellátású szervünk.

Normálisan a pajzsmirigy nem látható és csak alig tapintható. Betegség hatására megnagyobbodik, és sok esetben tapinthatóvá válik, férfiaknál elsősorban az ádámcsutka alatt. Megnagyobbodása érintheti az egész szervet, de történhet göbösen is, amikor csak egy-egy része lesz nagyobb. Mindkét változata tapintható, gyakorlott orvos már korai stádiumban is észleli a pajzsmirigy-megnagyobbodást, de később bárki számára szabad szemmel is láthatóvá válhat. Veszélye, hogy a légcsövet benyomhatja és ezért szűkítheti, de - különösen göbös megnagyobbodás esetén - azt a helyéről el is nyomhatja, a függőleges lefutását megváltoztatva.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Fontos tudni, hogy a megnagyobbodás nem jelent egyértelmű változást a szerv működésében: a méretváltozás ellenére termelődhet ugyanannyi, kevesebb de éppen több pajzsmirigyhormon is.

Miért fontos?

A pajzsmirigy szerepe rendkívül fontos, mivel olyan hormonokat termel, melyek az anyagcsere sebességét szabályozzák. Ezek - a T3 és a T4 hormonok - létfontosságúak szervezetünk működéséhez. Hatásukra ugyanis a szervezet több fehérjét termel és növeli a sejtekben felhasznált oxigén mennyiségét is. Ezen hormonok előállításához azonban a pajzsmirigynek jódra van szüksége, amelyhez a bevitt táplálékból jut hozzá. Nemcsak az anyagcserében van azonban szerepe a pajzsmirigyhormonoknak, hanem a szervezet egész fejlődésében, különös tekintettel a központi idegrendszerre. Ezért nagyon fontos a pajzsmirigy szabályozása, hiszen pajzsmirigy alulműködés, vagy túlműködés esetén komoly tünetek jelentkezhetnek, például hajhullás, elhízás, magas vérnyomás, vagy akár depresszió is. A szervezet igen összetett folyamattal szabályozza a pajzsmirigy hormonok szintjét, amelyben főszerep jut a TSH nevű hormonnak.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +6 °C
Minimum: -1 °C

Ma változóan felhős lesz az ég, az ország döntő részén többórás napsütés várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik, megvastagszik a felhőzet. Este északnyugaton már előfordulhat havazás, havas eső. Az ország északkeleti felén ismét nagy területen lesz erős, helyenként viharos az északnyugati, nyugati szél, majd átmenetileg csillapodik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 3 és 9 fok között alakul. Késő este -5 és +4 fok között alakul a hőmérséklet. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.