Magyarországon a KSH adatai szerint 2013-ban 6512-en haltak meg heveny szívizom infarktusban. Egy friss amerikai tanulmány szerint az infarktusok mögött nagy valószínűséggel megelőzhető kockázati tényezők állnak: az elhízás, a dohányzás, a magas vérnyomás, a kevés mozgás, a cukorbetegség és a krónikus obstruktív tüdőbetegség. Ez pedig nálunk is pontosan így van.
Az Amerikai Kardiológiai Kollégium 65. éves tudományos ülésén ismertették azokat a kutatási eredményeket, amelyek 3900 paciens adatin alapultak, akik átestek az infarktus legsúlyosabb és leghalálosabb változatán. Az ST-elevációs myocardialis infarktus (STEMI) eseteit 1995 és 2014 között vették fel a clevelandi klinikán.
Samir Kapadia professzor, a Cleveland Clinic intervencionális kardiológiai osztályának hangsúlyozta: „Amikor az emberek eljönnek a beütemezett szűrésekre, fontos elmondani neki, hogy csökkenteni kell a kockázati tényezőket a súlycsökkentés, az egészséges étrend és a fizikai aktivitás révén.”
STEMI szívrohamról akkor beszélünk, ha a szív fő artériáit teljesen elzárják a plakkok, s megáll a vér áramlása. Ilyenkor az azonnali orvosi ellátás növelheti a túlélés esélyeit, de STEMI mindig a halál és rokkantság súlyos kockázatát hordozza.
A Cleveland Clinic STEMI betegeinek 1995-2014 közötti adatainak elemezéséből kiderült, hogy az átlagéletkor 64-ről 60 évre csökkent, és az elhízás gyakorisága 31-ről 40 százalékra emelkedett az adatfelvételi időszak első és utolsó öt éve között. A betegek között a cukorbetegek aránya 24-ről 31 százalékra nőtt, s a magas vérnyomással küzdők 55 helyett már 77 százalékot tettek ki, a krónikus obstruktív tüdőbetegség pedig 5-ről 12 százalékig tört előre. Minden változás statisztikailag szignifikáns volt.
Az egyik legszembetűnőbb eredmény a tanulmány szerzői szerint a dohányosok arányának drámai növekedése volt 28-ról 46 százalékra, ami ellentétes a teljes lakosság körében tapasztalható trendekkel.
Forrás: Science Daily