Az amerikai felnőtteknél az ezredforduló óta tapasztalható az összkoleszterin-, a triglicerid- és a "rossz" LDL koleszterinszint csökkenése. Ez a tendencia az utóbbi években is folytatódott. Ami viszont érdekes: azoknál is csökkent a vérzsírszint, akik kiszorították az étrendjükből a transzzsírokat - állapította meg egy új kutatás, melynek eredményeit a Szívderítő tette közzé.
Jelentősen növeli a szívbetegségek kockázatát
Az Egyesült Államokban 2006 óta kötelező volt az élelmiszereken feltüntetni a transzzsírsav-tartalomra vonatkozó információt, de ezeknek az élelmiszereknek a forgalmazását csak 2013-ban tiltotta meg teljesen az Élelmiszer és Gyógyszerhatóság (Food and Drug Administration, FDA). 2015-ben ugyanez a hatóság 3 évet adott az élelmiszergyártóknak arra, hogy a feldolgozott élelmiszerekből elhagyják a részben hidrogénezett növényi zsiradékokat, amely az egyik legfontosabb transzzsírsav-forrás. A változtatások hatására az amerikai fogyasztók transzzsírsav-bevitele 2003 és 2012 között a becslések szerint 78 százalékkal csökkent.
Magyarországon 2014-től tilos olyan élelmiszert forgalomba hozni, amelynek 100 grammjában 2 grammnál több transzzsírsav található. Kimutatták ugyanis: a traszzsír kedvezőtlenül befolyásolja a koleszterin-egyensúlyt, emeli az érelmeszesedést fokozó LDL-koleszterint és csökkenti a védő HDL-t. Emeli továbbá a triglicerid szintet. A koleszterin káros befolyásolásán túl emeli az érelmeszesedést szintén fokozó gyulladásos fehérjék szintjét (TNF, CRP, interleukin-6). Destabilizálja a szívizomsejtek membránját, ezáltal ritmuszavarokat, hirtelen szívhalált okoz, illetve elősegíti a szívinfarktust, agyérgörcsöt, korai halált.
Az eddig elvégzett vizsgálatok összesített eredményét feldolgozó meta-analízis alapján a transzzsírsav-fogyasztás 2 százalékos emelkedése a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát 23 százalékkal emeli - olvasható a Magyar Nemzeti Szívalapítvány összefoglalójában.
Az új tanulmány az 1999-2000 és 2013-2014 közötti 8 kétéves szakasz adatait elemezte, több mint több tízezer felnőtt összkoleszterin-, triglicerid- és "rossz" LDL-koleszterinszintje. Az eredmények szerint az átlagos összkoleszterinszint az 1999-2000-es időszak és a 2013-2014-es időszak között 204-mg/dL-ről 189 mg/ dL-re csökkent.
A vérzsírszint-csökkentő gyógyszereket szedőknél ez az adat 209 mg/ dL-ről 191 mg/ dL-re esett vissza ugyanebben az időszakban, míg az ilyen gyógyszereket nem szedők esetében az 1999-2000-es 205 mg/ dL-ről 2013-2014-re 193 mg/ dL-re csökkent az összkoleszterin szintje.
Természetesen ez a tanulmány nem azt sugallja, hogy a koleszterinszint-csökkentők nem elég hatékonyak, hiszen a gyógyszert szedők esetében is drámai csökkenés volt megfigyelhető, csupán arra hívják fel a figyelmet, hogy az egész lakosság egészségi állapotát és koleszterinszintjét kedvezően befolyásolta a transzzsírok kiszorítása, így a szív- és érrendszeri betegségek rizikója az egész populációban csökkenhet.
A visszaesés mértéke, különösen a triglicerid esetében még a kutatókat is meglepte. "1999 és 2010 között összesen 13 mg/dL visszaesést tapasztaltunk, azután pedig a 2011-2012-es és a 2013-2014-es időszak között, vagyis az utolsó, vizsgált 4 év során újabb 13 mg/dL-t esett vissza az átlagos trigliceridszint, azaz a korábbi csökkenés gyakorlatilag megduplázódott" - írja Dr. Rosinger, aki a megfigyelt trend okaként ismét megemlítette a transzzsíroknak az étrendből való kikerülését. Az pedig, hogy az átlagos triglicerid-, összkoleszterin- és LDL koleszterinszint folyamatos csökkenést mutat, hozzájárulhat a szívkoszorúér-betegség miatt bekövetkezett halálozások számának csökkenéséhez, amely 1999 óta szintén megfigyelhető.