Elég, ha az ablakon keresztül napozunk?

A napsugárzásnak káros hatásai is lehetnek, például károsíthatja a bőrt, gyorsíthatja az öregedést és fokozhatja a melanoma kialakulásának rizikóját, ugyanakkor nélkülözhetetlen a szervezetünk megfelelő működéséhez fontos D-vitaminhoz. Kivédhetjük valahogy a káros hatásokat, ha nem közvetlenül tartózkodunk a napfényen, hanem csak az ablakon keresztül napfürdőzünk?

Sokan úgy gondolják, hogy az egészséghez elegendő (különösen a kellemetlenül hideg téli és kora tavaszi hónapokban), ha a napos ablak előtt üldögélnek egy-két órát, így biztosíthatják maguknak az egészség megőrzéséhez fontos D-vitamint , anélkül, hogy leégnének vagy a napsütés károsítaná a sejtjeiket.

Ez azonban nincs így. A D-vitamint a szervezetünk állítja elő, a napsütés csak aktivál egy vegyületet a bőrünkben, amely szükséges a D-vitamin termeléséhez. Az ablaküveg azonban éppen azokat a sugarakat állítja meg és nyeli el, melyek „hasznosak” a szervezetünk számára.

Azok a középkorú emberek, akiket nem ér elegendő napfény, kétszer nagyobb valószínűséggel halhatnak meg korábban - figyelmeztetnek a kutatók. Kattintson! Ráadásul a téli hónapokban a napfény olyan szögben éri a Föld felszínét, hogy rendkívül nehéz megfelelő „mennyiséget” begyűjteni belőle, vagyis még akkor is túl kevés D-vitamin termelődhet a szervezetünkben, ha viszonylag sokat vagyunk a szabadban. Ez pedig csak még nehezebb, ha nem közvetlenül a szabadban vagyunk, hanem egy szobában, fedett helyen, egy ablak előtt.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

Az ablak nem állítja meg a nap káros sugarait

Az ablaküveg ugyanakkor éppen azoktól a sugaraktól nem véd meg, amelyek a bőr daganatos megbetegedéseiért , a sejtek roncsolódásáért, a gyorsabb öregedésért felelősek. Ezek az UVA-sugarak áthatolnak az üvegen, ezért fordulhat elő például, hogy a világos bőrűeket akkor is veszélyeztethetik a bőrt érintő daganatos megbetegedések, ha nem tartózkodnak sokat a szabadban.

Érdemes tehát télen is kimenni a szabadba, hogy legalább valamennyi napfényt sikerüljön „begyűjtenünk”, emellett pedig egyéb módokon (elsősorban az ételeinken, illetve étrend-kiegészítőkön keresztül) is pótolnunk kell a D-vitamint. Ez a mikrotápanyag ugyanis nemcsak a csontok egészségéhez nélkülözhetetlen, de például az immunrendszerünk megfelelő működéséhez is, melyre különösen szükségünk lehet a fertőző betegségekkel teli hónapokban.

Az, hogy ki mennyi D-vitamint tud előállítani a napfény segítségével, számos tényezőtől függ, így a szabadon lévő bőrfelülettől, a fényvédőktől és a ruházattól, az életkortól (minél idősebbek vagyunk, annál jobban csökken a szervezetünk D-vitamin-előállító képessége), valamint attól, hogy milyen árnyalatú a bőrünk. A világosabb bőrűeknek rövidebb idő is elegendő, mert náluk kevesebb a bőrt védő melanin.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

40 felett erre figyeljenek a nők és a férfiak

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Általában erősen felhős vagy borult idő várható, majd a délután északnyugat felől vékonyodik, szakadozik, csökken a felhőzet, de a keleti megyékben akár estig felhős maradhat az ég. Délelőttig a csapadékzóna az ország nagyobb részén áthalad, addig az északkeleti harmadban még havazásra, dél felé haladva egyre inkább havas esőre, esőre lehet számítani. Délután már csak a déli és keleti megyékben valószínű gyenge intenzitású - legfeljebb vegyes, estétől akár szilárd halmazállapotú - csapadék. Az északnyugati szél főként hazánk délnyugati felén megerősödik, Sopron és a Bakony környékén akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 0 és +7 fok között alakul. Késő estére -5 és +2 fok közé hűl le a levegő. Úgy tűnik, a keddi nap számos időjárási jelenséget felvonultat. Lesz napsütés, havas eső, széllökések és zápor is.